Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

AUDYCJE RADIOWE

Szpital uniwersytecki w Kielcach?

środa, 23 listopada 2022 17:48 / Autor: Michał Łosiak

Trwają starania o powstanie w stolicy regionu świętokrzyskiego szpitala uniwersyteckiego. To inicjatywa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. O tym mówili na antenie Radia eM Kielce prof. Stanisław Głuszek, rektor UJK; i poseł Krzysztof Lipiec, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w Kielcach i powiecie kieleckim.

Nasze województwo jest jedynym, w którym nie ma tego typu placówki medycznej.

– Inicjatywa wiąże się z powstaniem kierunku lekarskiego w 2015 roku. To pomogłoby w realizacji platformy medycyny akademickiej. Szpital będzie miał ważne zadania – to miejsce wdrażania nowych technologii i postępu nauk medycznych. Z pewnością posłuży również wszystkim mieszkańcom. Jego zadaniem będzie także rozwijanie specjalizacji. Ważnym problemem jest również prowadzenie badań klinicznych. Warto pamiętać, że dydaktyka medyczna jest bardzo ważnym aspektem kształtowania postaw lekarzy i pielęgniarek. Musimy mieć ku temu odpowiednie warunki – tłumaczy prof. Stanisław Głuszek, rektor UJK.

We wrześniu swoje pierwsze posiedzenie miał specjalny, społeczny komitet na rzecz szpitala uniwersyteckiego.

– To przede wszystkim prestiż. Kierunek lekarski to dla nas oczko w głowie. Chcemy by powstał szpital uniwersytecki, ale potrzebujemy wsparcia ze strony władz województwa i miasta. Jestem ambasadorem tego przedsięwzięcia i mocno wspieram tę inicjatywę. Jako komitet, wystąpiliśmy z propozycją do marszałka, aby teren po dawnym szpitalu przy Langiewicza został przekazany na ten cel. Czekamy na dobre decyzje – dodaje poseł Krzysztof Lipiec, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w Kielcach i powiecie kieleckim.

AUDYCJE RADIOWE

  Zapraszamy do nas

  Nowy numer!

  Zapraszamy do nas

  TWÓJ NEWS
  POSŁUCHAJ
  WIDEO