Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

BIZNES

Kredyt online - na co zwrócić uwagę?Materiał zewnętrzny

poniedziałek, 08 lutego 2021 16:27 / Autor: Beata Kwieczko
Kredyt online - na co zwrócić uwagę?Materiał zewnętrzny
Kredyt online - na co zwrócić uwagę?Materiał zewnętrzny
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Kredyty online to obecnie jeden z najwygodniejszych produktów bankowych. Cały wniosek kredytowy wypełnimy bez wychodzenia z domu, a gotówka może wpłynąć na nasze konto nawet w ciągu 15 minut. Do otrzymania kredytu przez Internet potrzebny nam będzie jedynie dowód osobisty oraz – najczęściej – informacje o naszych dochodach.

Dla kogo kredyt online?

Kredyt przez Internet to produkt przede wszystkim dla osób, którym zależy na czasie i tych, które cenią sobie wygodne i praktyczne rozwiązania. Zaciągnięcie kredytu online jest naprawdę prosteiintuicyjne – wnioski przygotowane są tak, że poradzi sobie z nimi nawet najbardziej niewprawny użytkownik Internetu.

Z tych kredytów możemy skorzystać praktycznie o każdej porze dnia i nocy, bez względu również na to, czy mamy akurat dzień świąteczny, środek weekendu czy dzień powszedni. To znaczna przewaga tego typu kredytów nad kredytami standardowymi, zaciąganymi w stacjonarnych placówkach czy oddziałach banku. Te bowiem czynne są tylko w dni robocze i w konkretnych godzinach. Przy kredytach online nie jesteśmy ograniczani żadnymi godzinami otwarcia placówki.

Kredyty online przeznaczone są także dla tych, którzy poszukują w produktach finansowych przede wszystkim przejrzystości. O ile w stacjonarnych punktach obsługi często trudno skupić się na wszystkich zapisach papierowej umowy, o tyle w kredytach przez Internet mamy nieograniczoną ilość czasu na zapoznanie się ze wszystkimi warunkami kredytu, który chcemy zaciągnąć. Szczegółowe informacje na temat wymogów poszczególnych banków możecie znaleźć w rankingu: https://www.zadluzenia.com/kredyt-online/.

Kto może otrzymać kredyt?

Kredyt mogą otrzymać jedynie osoby, które spełnią wymagania danego banku. Wymagania te mogą być oczywiście różne w zależności od danego banku, ale kilka wymogów można nazwać uniwersalnymi.

Zazwyczaj Klient ubiegający się o kredyt online musi:

- mieć co najmniej 18 lat,

- posiadać pełną zdolność do czynności prawnych,

- mieszkać na terenie Polski,

- posiadać legalne zatrudnienie,

- otrzymywać regularne comiesięczne dochody,

- mieć zdolność kredytową (zdolność do spłaty kredytu).

Warto wziąć pod uwagę także fakt, iż – jeżeli chcemy wnioskować o kredyt online – musimy mieć tak naprawdę wszystko to, co umożliwi nam skorzystanie z tego kredytu. Wypłata oraz potwierdzenie tożsamości realizowane są przez kontobankowe Klienta, a więc obowiązkowo musimy posiadać rachunek bankowy prowadzony w polskim banku.

Podczas wypełniania wniosku kredytowego zawsze jesteśmy proszeni również o podanie swoich danych kontaktowych. Musimy więc posiadać swój własny numertelefonu oraz adres e-mail. Co ważne – nie mogą być to dane adresowe innej osoby czy też stare/nieaktywne konta, ponieważ kredytodawca może próbować nawiązać z nami kontakt i będzie czynił to właśnie poprzez drogę telefoniczną albo e-mailową.

Formalności bez wychodzenia z domu

Przy kredytach online wszystkie formalności załatwimy zdalnie, z poziomu komputera lub telefonu. Internet towarzyszy nam już od pierwszych chwil, ponieważ to właśnie w nim oglądamy różne oferty kredytowe i wybieramy tę, która wydaje nam się najbardziej odpowiednia względem naszych potrzeb.

Następnie również przez Internet przechodzimy cały proces składania wniosku. Rozpoczyna się on zawsze od wpisania swoich danych osobowych oraz zadeklarowania oczekiwanej kwoty kredytu i okresu, w którym chcielibyśmy go spłacić. W kolejnym kroku musimy zazwyczaj podać dane dotyczące swojego zatrudnienia i uzyskiwanych w wyniku tego zatrudnienia dochodach. Zdarza się, że dochody trzeba jedynie wprowadzić, ale większość ofert wymaga jednak dostarczenia potwierdzenia tych dochodów w postaci np.: wyciągów z naszego konta bankowego.

Ostatnim krokiem w składaniu samego wniosku kredytowego jest potwierdzanietożsamości. Odbywa się ono najczęściej poprzez wysłanie przelewu weryfikacyjnego na symboliczną kwotę (1 gr lub 1 zł) albo poprzez aplikację typu Instantor. Obie metody potwierdzania naszych danych osobowych są w pełni bezpieczne i szybkie. Tożsamość potwierdzana jest nawet w kilka sekund, dzięki czemu nasz wniosek szybko może zostać złożony.

Po złożeniu wniosku pozostaje nam już jedynie czekać na decyzję banku w sprawie naszego kredytu. Jeżeli decyzja kredytowa będzie pozytywna, pieniądze znajdą się na naszym koncie nawet w ciągu 15 minut. Jeżeli natomiast decyzja kredytowa będzie negatywna, niestety oznacza to, że w danym miejscu kredytu nie uzyskamy.

Na co zwrócić uwagę?

Przy kredytach online powinniśmyzwrócić uwagę przede wszystkim na ich RRSO. Nie jest bowiem tajemnicą, że to właśnie w tej wartości – nie w oprocentowaniu czy w prowizji – kryje się realny koszt zobowiązania, które chcemy zaciągnąć. Zasada jest bardzo prosta – im niższe RRSO, tym bardziej opłacalny kredyt.

„Błędem, który najczęściej popełniają Klienci szukający kredytu przez Internet, jest porównywanie wyłącznie wysokości RRSO wyliczonej dla przykładu reprezentatywnego w danym banku. Doprowadza to do nieporozumienia i niepoprawnej interpretacji danych. Aby porównywać RRSO i wybrać najtańszy kredyt, należy zestawić oferty dotyczące identycznych parametrów (kwota kredytu, okres spłaty). Dopiero wtedy porównywanie ma sens” – wyjaśnia Dominika Sobieraj z portalu finansowego https://www.zadluzenia.com/.

Nie warto zatem kierować się tą wartością RRSO, która wypisana jest zazwyczaj jako największa na samym środku oferty, którą się interesujemy. Kredytodawcy często celowo przedstawiają bowiem RRSO dla akurat takiej oferty, która wydaje się korzystna względem propozycji innych kredytodawców. Nas powinno interesować jednak wyłącznie RRSO dla naszej oferty – tej, z której chcemy skorzystać. Na szczęście praktycznie każdy kredytodawca ma na swojej stronie internetowej kalkulator kredytowy, z którego możemy za darmo skorzystać i dzięki niemu dowiedzieć się, jakie w danym banku jest RRSO kredytu, który chcemy zaciągnąć.

Ponadto przy kredytach online warto także zwrócić uwagę na to, w jaki sposób dany kredytodawca dokonuje wypłat środków. Jeżeli bowiem zależy nam na czasie, musimy znaleźć takiego kredytodawcę, który gwarantuje, że środki uzyskane z kredytu wyśle nam przelewem natychmiastowym, albo takiego, który ma konto w tym samym banku, co my. W przeciwnym razie na wypłatę środków będziemy czekać nie 15 minut, a cały dzień roboczy, ponieważ wypłacone nawet od razu pieniądze będą musiały poczekać na sesje Elixir (zarówno w banku naszego kredytodawcy, jak i w naszym banku).

kredyt online zdjęcie dodatkowe

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO