Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

BIZNES

Założenie firmy krok po kroku — online czy osobiście?

sobota, 31 grudnia 2022 14:30 / Autor: Radio eM
Założenie firmy krok po kroku — online czy osobiście?
Założenie firmy krok po kroku — online czy osobiście?
Radio eM
Radio eM

Rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że nawet instytucje państwowe pozwalają na załatwienie wielu spraw wygodnie przez internet, bez potrzeby wychodzenia z domu. Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda założenie firmy krok po kroku online? To możliwe, ale tylko po dopełnieniu kilku istotnych formalności. Poniżej dowiesz się, co trzeba zrobić, aby zarejestrować firmę przez internet, a także otrzymać dotacje na założenie firmy.

Rejestracja jednoosobowej działalności online – jak to wygląda w praktyce?

Złożenie wniosku CEIDG-1 przez internet jest jak najbardziej możliwe. Oto kilka informacji, dzięki którym zrealizujesz założenie firmy krok po kroku.

  1. Stworzenie profilu zaufanego ePUAP wraz z podpisem elektronicznym lub certyfikatem kwalifikowanym. Można to zrobić poprzez zalogowanie się do serwisu z użyciem swojego konta bankowego. To najprawdopodobniej najwygodniejsza opcja na założenie nowego konta, aby móc finalnie złożyć wniosek o zarejestrowanie nowej firmy – nawet w 2023 roku.
  2. Zarejestrowanie działalności w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zrealizowanie wpisu jest całkowicie bezpłatne i możliwe przez internet z użyciem profilu ePUAP. Na etapie wnioskowania należy podać takie dane, jak:
    1. nazwę firmy,
    2. datę urodzenia,
    3. PESEL,
    4. obywatelstwo,
    5. miejsce zamieszkania oraz adres prowadzenia działalności gospodarczej,
    6. data rozpoczęcia działalności,
    7. kody PKD dotyczące profilu działalności gospodarczej.
  3. Po złożeniu wniosku CEIDG-1 firma otrzyma numer NIP i REGON – całkowicie online. Warto dodać, że wysłanie uzupełnionego formularza wiąże się z koniecznością jego potwierdzenia certyfikatem kwalifikowanym lub profilem zaufanym ePUAP.
  4. Wybór formy opodatkowania – na tym etapie musisz wybrać sposób rozliczania się z podatków z Urzędem Skarbowym. Masz do wyboru: skalę podatkową, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
  5. Opcjonalnie zarejestruj firmę do podatku VAT. W tym celu wystarczy złożyć wniosek VAT-R do Urzędu Skarbowego.
  6. Zarejestruj działalność w ZUS na wnioskach ZUS ZUA, ZZA lub ZCNA w zależności od rodzaju zgłaszanego świadczenia.

Zakładanie firmy przez internet a forma opodatkowania – jaką wybrać?

Już wiesz, że założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest możliwe przez internet, ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, jaka forma opodatkowania firmy będzie najkorzystniejsza w 2023 roku? Oto trzy możliwe opcje do wyboru:

  1. Skala podatkowa – w tym przypadku zapłacisz podatek 12% do kwoty 120 tys. złotych dochodu rocznie oraz 32% powyżej 120 tys. złotych dochodu rocznie. Warto wiedzieć też, że na skali podatkowej będziesz zobowiązany do opłacenia 9% składki zdrowotnej.
  2. Podatek liniowy – w tym przypadku obowiązuje stawka podatku 19% niezależnie od wysokości dochodów, a składka zdrowotna wyniesie 4,9% wartości osiągniętego dochodu z opcją częściowego odliczenia.
  3. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – w tej formie opodatkowania stawki są różne i wynoszą już od 2% do 17%.

W wyborze odpowiedniej opcji z pewnością może pomóc artykuł dostępny pod adresem: https://wspieramyfirmy.pl/zakladanie-firmy-krok-po-kroku-jak-zalozyc-dzialalnosc-gospodarcza/ gdzie dokładnie opisane zostały plusy i minusy każdej z wybranych form opodatkowania.

Jeśli już zrealizujesz założenie firmy krok po kroku, zawsze możesz zmienić formę opodatkowania działalności – nawet w 2023 roku. Aby mieć pewność, że podejmujesz właściwą decyzję, koniecznie skorzystaj z pomocy biura rachunkowego. W ten sposób zyskasz pewność, że wybrana forma rozliczenia będzie korzystna dla Twojego przedsiębiorstwa.

Ile trwa rejestracja firmy przez internet? Czy warto to zrobić online?

Zarejestrowanie działalności przez internet nie wymaga dopełnienia wielu formalności, szczególnie jeśli mowa o jednoosobowej działalności gospodarczej. Robiąc to w 2023 roku, wciąż nie zapłacisz ani złotówki za złożenie wniosku CEIDG-1. Jedyny koszt to ten wynikający z ewentualnego pełnomocnictwa, choć dopełniając formalności online, taki dokument raczej nie będzie potrzebny.

Dotacje na założenie firmy 2023 – czy można otrzymać jakąkolwiek pomoc?

W ramach unijnych dotacji na 2023 rok, możesz otrzymać nawet do 50 tys. złotych na rozkręcenie swojej firmy. Dotacje na założenie firmy przyznawane są także z Urzędu Pracy na 2023 rok. Warto jednak wiedzieć, że do otrzymania dofinansowania konieczne jest spełnienie kilku warunków stawianych przez Urząd Pracy, np. osoba planująca założenie firmy musi pozostawać bezrobotną w dniu złożenia wniosku o dotacje na założenie firmy.

W ramach unijnych dotacji na założenie firmy można ubiegać się o jednorazową pomoc na utworzenie firmy (maksymalnie 6-krotność minimalnego wynagrodzenia w Polsce), wsparcie finansowe na doradztwo i szkolenia, a także comiesięczne wsparcie pomostowe w kwotach do 2500 złotych.

– Artykuł sponsorowany

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO