Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Jak często odwiedzać urologa i jak przygotować się do wizyty? Materiał partnera

poniedziałek, 15 lipca 2019 11:22 / Autor: Radio eM
Jak często odwiedzać urologa i jak przygotować się do wizyty? Materiał partnera
Jak często odwiedzać urologa i jak przygotować się do wizyty? Materiał partnera
Radio eM
Radio eM

Wizyta w gabinecie urologicznym jest dla wielu mężczyzn trudnym przeżyciem. Okazuje się jednak, że badanie per rectum, którego obawia się większość pacjentów, jest tylko jednym z elementów wizyty czy profilaktyki. Jak często należy odwiedzać lekarza urologa i jak najlepiej przygotować się do wizyty?

Czym zajmuje się urolog?

Urolog to lekarz, który zajmuje się układem moczowym u kobiet oraz moczowo-płciowym u mężczyzn – jakiekolwiek nieprawidłowości w wyglądzie lub funkcjonowaniu męskich narządów płciowych należy zgłosić właśnie temu lekarzowi. Specjalista zajmuje się również dolegliwościami związanymi z układem moczowym u przedstawicieli obu płci. Diagnozuje i leczy takie schorzenia jak: nietrzymaniem moczu, stan zapalny dróg moczowych, zmiany w wyglądzie i konsystencji moczu, czy bóle nerek.

Jak przygotować się do wizyty u urologa?

Do urologa kieruje lekarz pierwszego kontaktu. Można również zapisać się do specjalisty prywatnie. Pacjent powinien odpowiednio przygotować się wizyty. Niezbędne będzie zadbanie w tym dniu o higienę oraz przygotowanie wyników aktualnych badań – morfologii i posiewu moczu. Warto zabrać również wszystkie prześwietlenia oraz wyniki badań USG, szczególnie te dotyczące jamy brzusznej, czy narządów rodnych. W czasie wizyty należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekarstwach i schorzeniach oraz o historii chorób nowotworowych w rodzinie.

Jak przebiega wizyta?

Urolog przeprowadza z pacjentem wywiad dotyczący jego stanu zdrowia, analizuje wyniki badań laboratoryjnych. Często lekarz musi wykonać również badanie palpacyjne u pacjenta, by móc postawić diagnozę. U kobiet takie badanie obejmuje podbrzusze, krocze, ujście cewki moczowej. U mężczyzn lekarz ogląda jądra lub wykonuje badanie prostaty, które trwa dosłownie chwilę.

Jak często trzeba odwiedzać urologa?

Wielu pacjentów nie chce zapisać się do urologa ze względu na stres i dyskomfort, jaki towarzyszy badaniu prostaty, które odbywa się per rectum, czyli przez odbyt. Warto pamiętać o tym, że doświadczony urolog wykona je bardzo szybko, a pacjent nie powinien poczuć żadnego bólu. Na wizytę do urologa powinny umówić się zarówno mężczyźni, jak i kobiety, które mają problem z układem moczowym. Dolegliwości ze strony narządów płciowych lub zaburzenia erekcji również są wskazaniem, by zapisać się do lekarza. Więcej informacji o tym, kiedy należy odwiedzić specjalistę, znajduje się w artykule pt.: „Urolog – kiedy należy umówić się na wizytę u tego specjalisty?”.

Kto powinien regularnie umawiać się do urologa?

Mężczyźni po 40. roku życia powinni zapisać się do urologa, by zbadać prostatę. Ważne, by później badali się samodzielnie lub umawiali się raz do roku na wizytę kontrolną. W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się pacjenci, którzy mają historię choroby w rodzinie. Na wizytę do urologa można zapisać się szybko i wygodnie przez Internet na stronie tourmedica.pl.

Wizyta u lekarza urologa to dla wielu mężczyzn mało przyjemne doświadczenie. Warto jednak umówić się zawsze, gdy dzieje się coś z narządami płciowymi i układem moczowym. Gabinet urologa powinni odwiedzić obowiązkowo mężczyźni, którzy skończyli 40 lat.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO