Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Jak wrócić do formy po zimie?

poniedziałek, 06 czerwca 2022 13:15 / Autor: Jowita Plech
Jak wrócić do formy po zimie?
Jak wrócić do formy po zimie?
Jowita Plech
Jowita Plech

Wiele osób w okresie jesienno-zimowym zmniejsza częstotliwość aktywności fizycznej lub rezygnuje z niej całkowicie. Jeśli nie zadbaliśmy też o zdrowe odżywianie się, to warto zastanowić się na powrotem do formy już dziś. Osoby, które mało ćwiczą i jedzą przetworzoną żywność częściej są zmęczone, mają problemy ze snem, pogorszoną koncentrację, są mniej odporne na stres i częściej chorują.

W jaki sposób szybko wrócić do formy?

Po jesienno-zimowym lenistwie przyszedł czas na powrót do formy. Musimy wyregulować naszą gospodarkę energetyczną i wzmocnić organizm. Ci, który znacząco nie przytyli, tylko stracili mięśnie powinni zacząć od zmiany ilości spożywanych kalorii. Muszą również ćwiczyć 8-10 razy w miesiącu po ok. 30-45 minut. 

Te osoby, które niestety znacznie przytyły w ostatnim czasie powinny zdrowo się odżywiać, pilnować kaloryczności i jakości posiłków, a także zacząć od łatwych ćwiczeń typu joga czy spacery. Nie ma sensu od razu zaczynać od wyczerpujących treningów, bo nasz organizm nie da sobie z nimi razy. Ważna jest regularność, ćwiczyć powinniśmy codziennie. Możemy również wzbogacić nasz jadłospis produktami, które zawierają związki bioaktywne np. sole i składniki mineralne, witaminy, kwasy tłuszczowe, fitozwiązki, aminokwasy oraz bakterie probiotyczne.

Suplementacja w powrocie do kondycji

Kolejną ważna kwestia, która ułatwi nam powrót do wymarzonej formy i sylwetki jest odpowiednie suplementacji. Warto zrobić badania i sprawdzić, czy nie brakuje nam np. magnezu, potasu, witaminy D czy żelaza. Konieczne będzie uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów.

Odpowiedni poziom witaminy D jest ogromnie ważne, wpływa na poprawne działanie układu nerwowego, immunologicznego, hormonalnego i kostnego.

Niedobory potasu lub magnezu, które często możemy zaobserwować w złej jakości diecie oddziałują na wyższe ciśnienie, mięśnie i pracę mózgu.

Kolejną ważną substancją odżywczą są kwasy omega-3, których zadaniem jest regulacja istotnych procesów fizjologicznych oraz działanie przeciwzapalne.

Następną kwestią są aminokwasy np. cytrulina – jej zadaniem jest rozszerzenie naczyń krwionośnych, karnityna – bierze udział w metabolizmie tłuszczy oraz kreatyna - poprawiająca regenerację.

Warto wzbogacić dietę m.in. kurkumą oraz zieloną herbatą, które cechują się dużym działaniem antyoksydacyjnym i łagodzą znaczną ilość chorób i dolegliwości.

W ostatnich latach większe jest też zainteresowanie odpowiednimi szczepami bakterii, czyli probiotyków, które mogą korzystnie wpływać na leczenie otyłości, problemów ze zbyt wysokim cukrem, odporności autoimmunologicznej, miażdżycy i kondycji psychicznej. Wybranie właściwych szczepów najlepiej uzgodnić ze specjalistą lub lekarzem.

Warto jednak zaznaczyć, że jednym z najczęściej wybieranych suplementów diety jest magnez, ponieważ jest on bardzo ważnym mikroelementem w organizmie człowieka. To powoduje, że warto dobrać odpowiedni suplement do własnej sytuacji zdrowotnej i uzupełniać braki m.in. tego składnika odżywczego. Oferta sklepu SFD jest bogata m.in. w ten pierwiastek (https://sklep.sfd.pl/Magnez-k920.html), a dzięki dużej różnorodności każda osoba, może znaleźć odpowiedni suplement dla siebie.

Z czego musimy zrezygnować?

Chcąc wrócić do formy musimy zrezygnować z przetworzonego jedzenia typu chipsy i kupne ciasteczka, warto zacząć jeść zdrowe obiady zamiast fast foodów i odgrzewany w mikrofalówce gotowych posiłków. Zrezygnujmy z wysokokalorycznych przekąsek, kolorowych napojów i nadmiaru alkoholu.

Ponadto, wracając do formy warto zaopatrzyć swój organizm w odpowiednie i wartościowe składniki odżywcze w zwiększonych dawkach, które można spotkać m.in. w popularnych odżywkach. Szeroki wybór tego rodzaju preparatów, można zauważyć w ofercie sklepu SFD (https://sklep.sfd.pl/), który od lat dostarcza na rynek odpowiednio przebadane i bezpieczne dla zdrowia suplementy diety oraz odżywki różnego typu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO