Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta? Sprawdź nasze podpowiedzi. Materiał partnera

piątek, 07 czerwca 2019 15:56 / Autor: Radio eM
Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta? Sprawdź nasze podpowiedzi. Materiał partnera
Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta? Sprawdź nasze podpowiedzi. Materiał partnera
Radio eM
Radio eM

W Polsce zakup nowego auta jest wciąż mało popularny. Polacy z reguły wybierają samochody używane, które są tańsze nawet o kilkadziesiąt procent od tych dostępnych w salonach. Jeżeli chcesz kupić auto z drugiej ręki, sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę.

Przemyśl swoje potrzeby i określ budżet

Zanim rozpoczniesz poszukiwania używanego samochodu dla siebie, określ swoje rzeczywiste potrzeby i ustal, jaki budżet możesz przeznaczyć na auto. Zastanów się, jak często i jak daleko będziesz jeździć samochodem, ile osób będzie podróżować z Tobą, jak duży bagażnik jest Ci potrzebny, a także jakiego wyposażenia potrzebujesz w samochodzie, by jazda była komfortowa. W ustalaniu budżetu na zakup auta uwzględnij nie tylko koszt samego pojazdu, ale również wszelkie opłaty związane z jego rejestracją i ubezpieczeniem. Jeżeli bierzesz pod uwagę możliwość zakupu samochodu wymagającego naprawy, sprawdź, ile kosztują części zamienne do interesującego Cię modelu i jaka jest ich dostępność na rynku.

Szukaj samochodu w okolicy

Wybierając samochód używany, przeglądaj ogłoszenia lokalne. Kupowanie auta w pobliżu miejsca zamieszkania jest nie tylko tańsze i szybsze ze względu na brak konieczności pokonywania długiej trasy. Wśród ogłoszeń lokalnych możesz znaleźć samochody, których historia będzie Ci znana, na przykład sprzedawane przez sąsiadów lub znajomych z pracy. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko, że używany pojazd okaże się niesprawny i będzie sprawiał problemy wkrótce po zakupie.

Umów się na oględziny samochodu

Bez względu na to, jak dobrze opisany jest samochód w ogłoszeniu i ile zdjęć pojazdu może zobaczyć kupujący, zawsze umawiaj się na oględziny pojazdu. Dobrym rozwiązaniem jest oglądanie auta w miejscu zamieszkania sprzedawcy, gdyż to zwiększa prawdopodobieństwo, że silnik jest zimny. Umów się ze sprzedającym na spotkanie w ciągu dnia, zanim zajdzie słońce. W świetle słonecznym łatwiej zauważyć wszelkie zarysowania, poprawki blacharskie i lakiernicze oraz inne wady, które mają wpływ na prezencję pojazdu lub jego sprawne funkcjonowanie.

  Zwróć uwagę na stan techniczny

Samochody osobowe po kilku latach użytkowania mogą sprawiać pierwsze problemy techniczne. Nawet gdy kupujesz auto mające pięć lat, sprawdź dokładnie, jaki jest jego stan. Na początek obejrzyj nadwozie, zwracając szczególną uwagę na ślady rdzy i poprawek blacharsko-lakierniczych, świadczących o prawdopodobnej stłuczce lub wypadku. Następnie obejrzyj części znajdujące się pod maską pojazdu. Jeżeli słabo znasz się na mechanice, skorzystaj z pomocy zaufanej osoby, która wie więcej na ten temat. Obejrzyj również wnętrze pojazdu, skupiając się zarówno na komforcie wnętrza, jak i jego czystości oraz sprawności różnych elementów wyposażenia. Po zakończeniu oględzin wybierz się na jazdę próbną. Zwróć szczególną uwagę na to, czy silnik płynnie pracuje, jak działają hamulce, skrzynia biegów i sprzęgło. Sprawdź również przebieg samochodu - zaniepokoić Cię powinien zarówno zbyt duży, jak i nienaturalnie niski stan licznika.

Zapytaj o spalanie samochodu

Spalanie paliwa jest ważne dla większości kierowców, gdyż to od niego zależy, jakie będą koszty eksploatacji pojazdu. Jeżeli auto pali zbyt dużo, może to oznaczać, że silnik jest mniej sprawny z powodu nagromadzenia nagaru lub poważniejszej usterki. Zachowaj ostrożność, gdy sprzedający pozbywa się auta wkrótce po zamontowaniu instalacji gazowej w pojeździe. Może to oznaczać, że sprzedaż jest spowodowana niesprawnym działaniem silnika po zmianie rodzaju paliwa.

Sprawdź dokumentację pojazdu

Jeżeli stan techniczny samochodu jest dobry lub akceptujesz drobne usterki, wymagające naprawy na Twój koszt, dokładnie przejrzyj dokumentację pojazdu. Sprzedający powinien przedstawić dowód rejestracyjny samochodu z ważnym przeglądem technicznym, aktualną polisę OC oraz kartę pojazdu, jeżeli kupujący chce nabyć pojazd rejestrowany po 1999 roku. Ponadto powinieneś otrzymać umowę sprzedaży samochodu lub fakturę, jeżeli sprzedający prowadzi działalność gospodarczą. Jeśli sprzedający próbuje uniknąć przedstawienia dokumentów, zrezygnuj z zakupu. Istnieje prawdopodobieństwo, że taki samochód jest niesprawny od wielu lat lub został skradziony. Aby uniknąć zakupu auta pochodzącego z kradzieży, możesz sprawdzić bazę samochodów skradzionych, którą znajdziesz w Internecie. Dostęp do bazy jest darmowy - wystarczy, że podasz numer VIN lub ID pojazdu, który zamierzasz kupić.

Skorzystaj z pomocy drugiej osoby

Przeglądając ogłoszenia motoryzacyjne oraz udając się na oględziny wybranego pojazdu, warto korzystać z pomocy drugiej osoby. Osoba postronna podchodzi do zakupu samochodu „na chłodno”, dzięki czemu szybciej zauważa sygnały, które świadczą o tym, że auto ulegnie awarii już po kilku miesiącach użytkowania. Ponadto będzie mieć „trzeźwe” spojrzenie na cenę samochodu w stosunku do jego wieku i stanu technicznego. Dzięki wsparciu zaufanej osoby, unikniesz zakupu pod wpływem impulsu. Pomoc drugiej osoby przyda Ci się w szczególności, gdy słabo znasz się na mechanice.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO