Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Nowoczesne i efektywne w działaniu silniki elektryczne

niedziela, 27 listopada 2022 09:01 / Autor: Radio eM
Nowoczesne i efektywne w działaniu silniki elektryczne
Nowoczesne i efektywne w działaniu silniki elektryczne
Radio eM
Radio eM

Silniki elektryczne są wykorzystywane w wielu branżach i gałęziach przemysłu. Znajdziemy je zarówno w maszynach znajdujących się w zakładach pracy, jak i zabawkach dla dzieci. Cechą wspólną jest sposób działania, który opiera się na użyciu pola magnetycznego w celu wprawienia w ruch wału maszyny. W ten sposób energia elektryczna zamieniana jest na mechaniczną. Poszczególne rodzaje silników elektrycznych różnią się jednak między sobą. Warto przyjrzeć im się bliżej.

Sposób działania silnika elektrycznego 

Na początek warto powiedzieć więcej na temat budowy jednostek. Silniki elektryczne mają elementy takie jak wirnik, magnesy, szczotki oraz komutatory. Każda z tych części odpowiada za działanie określonej funkcji. Wszystko zaczyna się od działania magnesów, które wytwarzają pole magnetyczne poruszające wirnik. Obraca się on pod wpływem reakcji umieszczonego na nim uzwojenia na pole magnetyczne. Komutatory sterują kierunkiem przepływu prądu, a szczotki dostarczają prąd do silnika. Dzięki temu cały układ może działać w ściśle uporządkowany sposób. 

Różne rodzaje silników elektrycznych

Silniki elektryczne można podzielić na wiele typów, w tym pod względem rodzaju zastosowanych wirników. W tym przypadku można mówić o silnikach klatkowych i pierścieniowych. Ich zasada działania jest taka sama, ale różnią się uzwojeniem wirnika, które wykonane jest w formie prętów lub jest podobne do uzwojenia stojana. Pod względem rodzaju wykorzystywanej energii silniki elektryczne można podzielić na silniki prądu stałego i przemiennego. Podział może obejmować także liczbę faz, w związku z tym wyróżnić można silniki jednofazowe i trójfazowe. Te ostatnie są często wykorzystywane w energetyce, budownictwie i transporcie. 

Silniki synchroniczne i asynchroniczne 

Silniki trójfazowe można podzielić na silniki synchroniczne i silniki asynchroniczne. Różnią się one sposobem ruchu wirnika w stosunku do pola magnetycznego. Silniki synchroniczne charakteryzują się taką samą prędkością obracania się wirnika i pola magnetycznego, natomiast w przypadku silników asynchronicznych prędkości te są różne. 

Zalety i zastosowanie silników elektrycznych 

Silniki asynchroniczne są tanie w produkcji i charakteryzują się dużymi możliwościami w zakresie regulacji prędkości. W przypadku silnika synchronicznego prędkość pozostaje stała niezależnie od obciążenia, ponadto jest to konstrukcja bardziej stabilne mechanicznie. Dlatego silniki synchroniczne to mechanizmy przeznaczone do zadań specjalnych, którymi można bardzo sprawnie i efektywnie sterować. Przykładem zastosowania są manipulatory montowane w urządzeniach przeznaczonych do zadań związanych z transportem. Silniki asynchroniczne mają natomiast bardziej specyficzne zastosowania. Występują tam, gdzie wymagane jest mniejsze zaangażowanie technologiczne, ale większe znaczenie ma moment bezwładności wykorzystywanego napędu. Ma to miejsce, między innymi, w przenośnikach rolkowych, wentylatorach, pompach oraz windach. 

Konstrukcje stosowane na całym świecie 

Silniki elektryczne są konstrukcjami ułatwiającymi wykonywane wielu ważnych czynności każdego dnia zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy. Mogą pracować cicho i wydajnie, a sterowanie nie wymaga dużego doświadczenia. Dzięki temu maszyny zawierające silniki elektryczne należą do najpopularniejszych urządzeń stosowanych w Polsce i na całym świecie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO