Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Poznaj kwalifikacje zawodowe o największym zapotrzebowaniu

czwartek, 30 czerwca 2022 09:29 / Autor: Radio eM
Poznaj kwalifikacje zawodowe o największym zapotrzebowaniu
Poznaj kwalifikacje zawodowe o największym zapotrzebowaniu
Radio eM
Radio eM

Rynek pracy w okresie pandemii koronawirusa przeszedł spore zawirowania. Wiele firm przeszło na zdalny lub mieszany system zatrudnienia, ale również wiele zawiesiło działalność i pozwalniało pracowników. Po dwóch latach wydaje się, że sytuacja powraca do stanu sprzed pandemii, a mimo kryzysu gospodarczego stopa bezrobocia jest stosunkowo niewielka. Rośnie też zapotrzebowanie na specjalistów. W jakich branżach?

Warunki zatrudnienia w 2022 roku

Według obliczeń Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, w szczytowym momencie pandemii bez pracy pozostawało 6,5 proc. Polaków w wieku produkcyjnym. W lutym 2022 roku odsetek zarejestrowanych osób bezrobotnych wynosił 5,5 proc. i wciąż wykazuje tendencję spadkową; oznacza to, że wzrasta zapotrzebowanie na pracowników.

Od 1 stycznia 2022 roku wzrosło też minimalne wynagrodzenie dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę i umowę zlecenie. Najniższa płaca krajowa wynosi 3010 zł miesięcznie. brutto (2363,46 netto), natomiast najniższa stawka godzinowa to 19,70 zł brutto (13,91 zł netto).

Przewiduje się, że w bieżącym roku najbardziej poszukiwani będą pracownicy magazynowi i produkcyjni, a także z branży HoReCa (skrót od angielskich słów Hotel, Restaurant, Catering), czyli hotelarskiej i gastronomicznej. Oznacza to, że wzrośnie zapotrzebowanie na kursy i szkolenia, niezbędne do wykonywania zawodów w tych obszarach: uprawnienia na wózki widłowe, szkolenia sanepidowskie, kursy dla kucharzy, kelnerów i barmanów. Wolne miejsca pracy mają znaleźć się w budownictwie, finansach i bankowości oraz IT. Niezmiennym powodzeniem, szczególnie w okresie wiosenno – letnim, cieszą się oferty pracy w budownictwie.

Produkcja, logistyka i budownictwo

Według danych GUS w grudniu 2021 roku wartość produkcji przemysłowej wzrosła w porównaniu do grudnia 2020 roku niemal o 17 proc. Stąd większe zainteresowanie pracownikami z wykształceniem technicznym i posiadającymi uprawnienia na wózki widłowe (UDT).

Kwalifikacje te są również poszukiwane przez branżę logistyczną, zwłaszcza od czasu nastania pandemii i dynamicznego rozwoju e-commerce. Potrzebni są również pracownicy magazynowi, pakowacze i kurierzy. Wprawdzie coraz więcej pracodawców finansuje pracownikom odpowiednie kursy i szkolenia, jednak większym zainteresowaniem – i trudno się temu dziwić – cieszą się osoby z doświadczeniem zawodowym.

Bieżący rok odznacza się rosnącym zapotrzebowaniem na inżynierów budowlanych, inspektorów nadzoru budowlanego, kierowników budowy i innych specjalistów, posiadających uprawnienia budowlane. Poszukuje się także techników budowlanych oraz monterów różnych specjalności.

Branża gastronomiczna i hotelarska

Najwięcej wakatów odnotowuje się w tej branży na stanowiskach: kelner, barman i recepcjonista. Wbrew pozorom zawody te wymagają sporych umiejętności; współczesna gastronomia to bardzo dynamicznie rozwijająca się branża, konkurencja jest bardzo duża i restauracje walczą o klientów nie tylko jakością kuchni, ale także obsługi. Przykładowo, nowoczesny kelner musi umieć nie tylko profesjonalnie obsłużyć gościa przy stole, ale również dysponować wiedzą o serwowanych daniach, surowcach, z jakich są przygotowywane, ewentualnych alergenach, itp. Powinien też umieć dobrać odpowiednie wino do posiłku i podać je we właściwy sposób.

Z kolei recepcjonista musi władać przynajmniej jednym językiem obcym – na ogół angielskim. Umiejętność ta coraz częściej jest wymagana od kelnerów i barmanów. W branży gastronomicznej wymagana jest książeczka sanepidowska.

Administracja, finanse, IT

Wciąż poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy biurowi. Rozwój informatyzacji, szczególnie intensywny w ostatnich latach, wymaga stałego podnoszenia kwalifikacji przez personel. Podstawowe wymogi, jak znajomość obsługi komputera i urządzeń biurowych, pakietu Ms Office i oprogramowania specyficznego dla danej branży, często nie są już wystarczające. Od kandydatów coraz częściej oczekuje się znajomości języków obcych, umiejętności sporządzania pism nie tylko pod względem merytorycznym, ale również językowym i profesjonalnego komunikowania się z klientami.

Finanse i bankowość to kolejna branża, w której potrzebni są specjaliści z dobrymi kwalifikacjami i zorientowaniem na wyniki. Szczególnie poszukiwani są pracownicy, potrafiący umiejętnie sprzedać produkty i usługi bankowe, analitycy kredytowi i księgowi.

Niezmienny popyt panuje na wysoko wykwalifikowanych specjalistów w branży informatycznej. Zarobki są w niej bardzo wysokie, jednak dobrych fachowców ciągle brakuje, zarówno analityków, jak i programistów.

Możliwości zdobycia lub zmiany zawodu

Każdy, kto chciałby zdobyć poszukiwany zawód lub zmienić dotychczas wykonywany, może to zrobić w ogólnopolskiej sieci szkół TEB Edukacja. Można wybrać różne poziomy kształcenia: szkołę policealną, szkołę medyczną, technikum, liceum dla dorosłych, akademię trzeciego wieku, a także rozmaite kursy zawodowe i szkolenia.

TEB Edukacja istnieje od niemal 30 lat i obecnie posiada 46 oddziałów w całym kraju. Szkoły TEB realizują programy nauczania szkół publicznych. Po ich ukończeniu absolwenci nabywają uprawnień takich samych, jak absolwenci szkół publicznych analogicznego stopnia. Niektóre kierunki kształcenia są całkowicie bezpłatne. Zajęcia prowadzi wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna, niejednokrotnie nauczyciele akademiccy, a przedmioty zawodowe wykładają specjaliści z wieloletnią praktyką.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO