Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Ubezpieczenie OC – kiedy można je wypowiedzieć?

poniedziałek, 25 kwietnia 2022 08:58 / Autor: Radio eM
Ubezpieczenie OC – kiedy można je wypowiedzieć?
Ubezpieczenie OC – kiedy można je wypowiedzieć?
Radio eM
Radio eM

Kierowcy nie zawsze pozostają z jednym ubezpieczycielem na stałe. Z różnych powodów mają prawo do rozwiązania polisy i podpisania kolejnej – na przykład z nowym towarzystwem ubezpieczeniowym, które zaoferowało korzystniejsze warunki finansowe. W dzisiejszym artykule skupimy się na 3 sytuacjach, w których można wypowiedzieć OC, a także podpowiemy, jak to zrobić.

Choć ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, żaden kierowca nie ma obowiązku podpisywać umowy z konkretnie wskazanym towarzystwem ubezpieczeniowym. Dziś możemy przebierać w wielu ofertach dostępnych na rynku i porównywać je ze sobą. Często zdarza się jednak, że inni ubezpieczyciele posiadają stawki znacznie korzystniejsze niż nasz obecny. Czy możemy coś z tym zrobić? I czy zawsze jest możliwa zmiana?

Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie wypowiedzieć umowę z ubezpieczycielem bez żadnych konsekwencji. Prawo dopuszcza jednak kilka sytuacji, w których jest to możliwe. Warto skupić się na trzech najczęstszych tego typu sytuacjach, przedstawiając okoliczności ich zaistnienia i kroki, które należy podjąć, by móc rozwiązać polisę.

SYTUACJA 1: aktualna polisa dobiega końca

Najczęściej na zmianę ubezpieczyciela decydujemy się wtedy, gdy aktualna polisa dobiega końca. Niestety lub stety – wiele towarzystw posiada usługę automatycznego odnawiania OC, co może pokrzyżować plany tym, którzy nie chcieli kontynuować współpracy. Zanim więc podpiszemy umowę ubezpieczeniową, upewnijmy się, jak wyglądają warunki jej przedłużania.

Jeśli w naszej polisie mowa jest o automatycznej kontynuacji ubezpieczenia samochodu, powinniśmy zawczasu, gdy dobiega ona końca, zareagować. Najlepiej sprawdzić za pomocą kalkulatora OC wszystkie dostępne dla nas opcje na rynku ubezpieczeniowym i wybrać najodpowiedniejszą, a następnie zgłosić dotychczasowemu ubezpieczycielowi naszą decyzję.

SYTUACJA 2: kupujemy nowy samochód

Jedną z powszechniejszych sytuacji, w których kierowcy zmieniają firmę ubezpieczeniową jest również zakup samochodu – zwłaszcza z drugiej ręki. Auto, które planujemy kupić, zgodnie z prawem powinno posiadać już aktywną polisę OC. Oznacza to, że wraz z samochodem uzyskujemy również jego ubezpieczenie. Nie wszyscy kierowcy będą jednak zadowoleni z tego faktu.

Firmy ubezpieczeniowe mają prawo do zastosowania tak zwanej rekalkulacji składek, gdy dochodzi do zmiany właściciela pojazdu. W związku z tym może okazać się, że nowy właściciel będzie musiał dopłacić do polisy, by mogła ona być aktywna.

Jeśli widzimy, że nie opłaca nam się kontynuowanie OC w dotychczasowej firmie, mamy prawo do odstąpienia od umowy i podpisania nowej z innym towarzystwem ubezpieczeniowym.

SYTUACJA 3: umowa zawarta na odległość

Kupowanie ubezpieczeń przez Internet, co w praktyce oznacza zawieranie umowy na odległość, jest coraz częstszym zjawiskiem i rządzi się swoimi prawami. Polisa OC online to prosty sposób na oszczędność czasu, ale i dodatkowy powód, dla którego można zrezygnować z usług.

W tym wypadku znaczenie będzie miał jednak czas rezygnacji z umowy. Na odstąpienie od niej kierowca ma 30 dni. Istotne jest to, że nie musi on podawać powodu swojej decyzji.

Jak rozwiązać umowę z ubezpieczycielem?

Do rozwiązania umowy na OC jest kilka dróg. Możemy zrobić to w sposób tradycyjny – a więc odbywając wizytę w oddziale ubezpieczyciela. Wówczas najlepiej zrobić to co najmniej jeden dzień przed wygaśnięciem polisy. Możemy również wysłać rezygnację za pośrednictwem poczty. W tym wypadku będzie liczyła się data postawienia stempla pocztowego. Najwygodniejszą opcją pozostaje jednak nadal rezygnacja internetowa – na przykład za pomocą specjalnego formularza dostępnego na stronie ubezpieczalni lub w formie podpisanego skanu wysłanego mailem. Nie warto jednak zwlekać i czekać na ostatnią chwilę. Na stronach internetowych mogą przecież od czasu do czasu trwać prace techniczne.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO