Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Witamina D3 - słoneczna energia w organizmie

piątek, 10 lutego 2023 09:03 / Autor: Radio eM
Witamina D3 - słoneczna energia w organizmie
Witamina D3 - słoneczna energia w organizmie
Radio eM
Radio eM

Ludzki organizm wytwarza witaminę D3 w momencie, kiedy ciało zostaje wystawione na ekspozycję słoneczną. W Polsce jest niewiele ciepłych miesięcy, dlatego znaczny odsetek populacji kraju nad Wisłą cierpi na niski poziom tej dobroczynnej witaminy. Zobacz, jakie są skutki jej niedoboru i kiedy należy wdrożyć suplementację.

Kompleksowe działanie witaminy D3

Witamina D3, inaczej cholekalcyferol, jest organicznym związkiem chemicznym, który naturalnie występuje w produktach zwierzęcych. Bez tej witaminy prawidłowy rozwój układu kostnego byłby niemożliwy. Cholekalcyferol odkrywa kluczową rolę w procesie kształtowania zębów oraz kości dzieci i młodzieży. Słoneczny związek chemiczny czuwa nad odpowiednim poziomem wapnia oraz fosforu i wyraźnie poprawia funkcjonowanie układu krążenia. Witamina D3 wspiera układ odpornościowy i wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Przeprowadzone badania potwierdzają, że cholekalcyferol zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę, a niektóre środowiska medyczne uważają, że ma on właściwości antynowotworowe oraz pozytywnie wpływa na proces regeneracji wątroby.

Kiedy należy rozpocząć suplementację witaminą D3?

Niedobór witaminy D3 jest spowodowany ubogą dietą oraz rzadką ekspozycją na promienie słoneczne. Osoby, które nie mogą codziennie spędzać około 20 minut na świeżym powietrzu, często cierpią na zbyt niski poziom cholekalcyferolu w swoim organizmie. Witamina D3 jest związkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania narządów, a jej niedobór może powodować groźne objawy, do których należą:

  • krzywica u dzieci,
  • osteoporoza u dorosłych,
  • częste złamania kości,
  • zwyrodnienia układu kostnego,
  • bóle mięśni i stawów,
  • utrata apetytu oraz biegunka,
  • bezsenność.

Każdy, kto zaobserwuje u siebie takie dolegliwości, powinien skonsultować się z lekarzem oraz wdrożyć odpowiednią suplementację.

Kto jest szczególnie narażony na niedobór witaminy D3?

Wszyscy ludzie, którzy cały dzień spędzają w domu i rzadko wychodzą na zewnątrz, mogą zmagać się z niedoborem witaminy D3. Niski poziom cholekalcyferolu powiązany jest także z występowaniem cukrzycy, atopowego zapalenia skóry, choroby Hashimoto oraz schorzeń układu sercowo-naczyniowego. W grupie narażonej na niedobór witaminy D3 znajdują się osoby cierpiące na choroby nerek i wątroby oraz wszyscy, którzy przyjmują leki przeciwdrgawkowe, steroidowe lub substancje z ketokonazolem. Każdy, kto znajduje się w grupie ryzyka, może sięgnąć po bezpieczną suplementację, która pomoże utrzymać odpowiedni poziom witaminy D3.

Produkty bogate w witaminę D3

Najbogatszym źródłem cholekalcyferolu są ryby, a w szczególności świeży węgorz. Jego mięso jest dość tłuste, dlatego osoby dbające o linię mogą wybrać dziko żyjącego łososia, który również zawiera dużo witaminy D3. Warto wprowadzić do swojej diety śledzia w oleju, sardynki, dorsza, tuńczyka oraz kawior. Naturalnym źródłem słonecznego związku chemicznego są japońskie grzyby shitake oraz smardze. Należy dodać do jadłospisu także żółty ser oraz kurze jaja. Ludzie, którzy w codziennej diecie unikają produktów pochodzenia zwierzęcego, mogą uzupełnić poziom witaminy D3 dzięki dostępnym w aptece suplementom.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO