Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Żółwie wodne i ich potrzeby

czwartek, 06 lipca 2023 13:10 / Autor: Jowita Plech
Żółwie wodne i ich potrzeby
Żółwie wodne i ich potrzeby
Jowita Plech
Jowita Plech

Postanowiłeś uszczęśliwić swoje dzieci i sprawić im zwierzaka? W takim razie ten artykuł jest dla Ciebie. 

          Przede wszystkim należy wspomnieć, że Twoje dzieci nie będą "bawić się" z takim zwierzątkiem. Prawdą jest jednak, że możesz uczynić swoje dzieci odpowiedzialnymi poprzez opiekę nad zwierzątkiem (o ile dasz im pełną odpowiedzialność za żółwia). Ponadto powinniśmy się spodziewać, że żółw może żyć 40 lat przy odpowiedniej opiece, co jest długim okresem. Powinniśmy również wziąć pod uwagę, że żółw może urosnąć do 40 cm długości. Co nie będzie już takim małym żółwiem dla dzieci. Jeśli kupisz małego żółwia wodnego, licz się z wielkością około 3 cm. A teraz przejdziemy do kwestii porad technicznych.

            Po pierwsze, nawet jeśli żółw jest mały, musimy zapewnić wystarczająco duże terrarium dla żółwi wodnych. Terraria ( jak te dostępne pod adresem https://www.invital.pl/terrarystyka ) musi mieć odpowiednio dużą powierzchnię wody. Powinna ona zajmować około 2/3 całej powierzchni terrarium. Jednak równie ważna jest część lądowa. Jeśli chodzi o wielkość samego terrarium, to powinno ono mieć długość, która jest około pięciokrotnością długości skorupy żółwia i szerokość, która jest około trzykrotnością skorupy. Oczywiście, jako alternatywę, można również zaopatrzyć się w zwykłe akwarium, w którym można stworzyć dla żółwia teren lądowy, na przykład z dużego kamienia lub korzenia. Przejście z wody na ląd powinno być jednak stopniowe. Dno terrarium można wypełnić piaskiem lub żwirem. Należy jednak tak dobrać wielkość żwiru, aby żółw nie utknął na dnie terrarium i nie utonął.

obraz 1

            Wyposażenie techniczne żółwiarium obejmuje przede wszystkim wystarczające źródło ogrzewania. Źródło ogrzewania znajduje się nad terrarium i jest reprezentowane przez żarówki grzewcze lub żarówki wielospektralne. Ale na początek może służyć także zwykła żarówka umieszczona w ceramicznej doniczce (będzie ona pełnić rolę klosza, a także utrzymywać temperaturę przez jakiś czas po wyłączeniu żarówki). Optymalna temperatura w terrarium powinna wynosić 32ºC. Jeśli chodzi o długość okresu świetlnego, to powinien on wynosić około 10 godzin. Dobrej jakości profesjonalne wypowsażenie do żółwiarium, można znaleźć pod adresem https://www.invital.pl/filtry-2041

            Musimy również zadbać o to, aby żółwiarium było odpowiednio czyste. Obecnie mamy do dyspozycji specjalnie zaprojektowane systemy filtracyjne do zbiorników dla żółwi. Konstrukcja filtra pozwala na łatwe i bezpieczne umieszczenie go w zbiorniku, a ich odpowiednia pojemność zapewnia wysokiej jakości filtrację wody. Filtr taki nie musi być całkowicie zanurzony w wodzie, jak to ma miejsce w przypadku konwencjonalnych akwariów. Wynika to z niskiego poziomu wody w zbiorniku dla żółwi.

            Dieta żółwia wodnego powinna być zróżnicowana. Młode żółwie powinny być karmione codziennie, najlepiej chudą wołowiną lub kurczakiem. Wieprzowina jest jednak zbyt tłusta. Z wiekiem stopniowo przechodzimy na dietę roślinną, która może być oferowana w nieograniczonych ilościach. Dlatego powinna być dostępna przez cały czas.

            Posiadanie żółwia wodnego to zaangażowanie i odpowiedzialność. Musimy także dbać o regularne kontrole u weterynarza specjalizującego się w opiece nad gadami. Weterynarz może przeprowadzić badanie ogólne, ocenić stan zdrowia żółwia i zidentyfikować ewentualne problemy zdrowotne we wczesnym stadium.

 

Tag: ZOLWIE
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO