Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Zwalczanie pluskiew. Kiedy zwrócić się po profesjonalną pomoc?

poniedziałek, 31 lipca 2023 10:16 / Autor: Jowita Plech
Zwalczanie pluskiew. Kiedy zwrócić się po profesjonalną pomoc?
Zwalczanie pluskiew. Kiedy zwrócić się po profesjonalną pomoc?
Jowita Plech
Jowita Plech

Pluskwy trudno zwalczyć, dlatego, że uodporniły się na większość środków owadobójczych, dostępnych na rynku. Do tego są wytrzymałe na głód i bez pożywienia przetrwają nawet kilka miesięcy, a mimo to szybko się rozmnażają – samica  w ciągu życia znosi nawet 500 jaj. Kiedy usuwanie pluskwy domowej okaże się koniecznością, warto postawić na sprawdzone metody. 

Najważniejsze sygnały, że mamy do czynienia z pluskwami

 

Pluskwy są obecnie prawdziwą plagą. Dorosłe osobniki mają ok. 5 mm, trzy pary odnóży, czułki na głowie i płaski odwłok w brązowym kolorze przypominający niektórym pestkę jabłka. Jest kilka sygnałów wskazujących na to, że mamy do czynienia z tymi insektami:

  • ślady ugryzienia na skórze w postaci czerwonych grudek na szyi, rękach, nogach;
  • plamki krwi na pościeli;
  • specyficzny zapach zgniłych malin lub kolendry;
  • znalezione owady lub jaja, głównie w pościeli i materacach.

Pluskwy często trudno wykryć – przede wszystkim ze względu na niewielki rozmiar i zdolność do ukrywania się w najciemniejszych szczelinach. Jednak jeśli zauważymy niepokojące oznaki, warto skontaktować się z profesjonalistami.

Czy pluskwy są groźne dla człowieka?

 

Pluskwy są z pewnością uciążliwe dla mieszkańców, a świadomość ich obecności może sprawiać spory dyskomfort psychiczny. Wiadomo, że insekty niszczą też materace oraz różnego rodzaju meble. Jednak czy są one groźne dla ludzi? 

Pluskwy żerują w nocy, a następnego dnia w miejscach ukąszenia może się pojawić pieczenie i swędzenie – jeśli je rozdrapiemy, z łatwością wda się zakażenie. Poza tym są osoby, u których ugryzienia będą się wiązały z reakcjami alergicznymi, objawiającymi się katarem, dusznościami, obrzękiem błon śluzowych.

Skąd biorą się pluskwy? Znajdziemy je nie tylko w domach

 

Pluskwy nie pojawiają się jedynie w brudnych i zaniedbanych budynkach, zazwyczaj przynosimy je z innego miejsca, jak np.:

  • pociąg i wszelkie środki komunikacji miejskiej,
  • kino lub teatr,
  • sklep z używaną odzieżą,
  • hotel czy pensjonat.

Pluskwy możemy najczęściej zaobserwować w domu po powrocie z podróży. Na terenie Polski działa ok. 2300 hoteli – właściciele powinni zadbać o regularne przeprowadzanie dezynsekcji, która przyczyni się do wyższego komfortu wczasowiczów i sprawi, że będą chcieli tam wrócić. Z tego względu w kwestii zwalczania pluskiew w Kielcach i innych dużych miastach, warto zwrócić się do profesjonalistów z  firmy Patron Pest.

Jak wytępić pluskwy raz na zawsze?

 

Skuteczne zwalczanie pluskiew musi być przeprowadzone dokładnie, najlepiej przy zastosowaniu kombinacji kilku sprawdzonych metod. Na początku zaleca się wypranie pościeli, poszewek, koców w temperaturze 60 stopni. W takim pomieszczeniu przeprowadza się zamgławianie lub wykorzystuje specjalne opryski, które działają na pluskwy – zabieg trzeba będzie kilkukrotnie powtórzyć. 

Materace oraz powierzchnie, których nie da się wyprać w pralce, czyli np. tapicerki, należy wyczyścić przy pomocy parownicy. Przeprowadzenie odpluskwiania wymaga nakładów czasu i pracy, dlatego zawsze lepiej powierzyć to zadanie firmie DDD, która zadba o to, by zabieg był wykonany bezpiecznie i z dbałością o szczegóły.

 

Tag: PLUSKWY
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO