Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Ekoaktywni

Energia z dofinansowaniem

niedziela, 29 maja 2022 15:46 / Autor: Jowita Plech
Energia z dofinansowaniem
Energia z dofinansowaniem
Jowita Plech
Jowita Plech

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła, toekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Zakup nowoczesnych urządzeń to jednak duży wydatek, więc wiele programów dofinansowań ułatwia przejście na ekologiczną energię.

FOTOWOLTAIKA TANIEJ

– Można starać się o dofinansowanie na przykład z programu „Czyste powietrze”, adresowanego do mieszkańców budynków jednorodzinnych. Do instalacji paneli fotowoltaicznych można otrzymać dotację w wysokości pięciu bądź dziewięciu tysięcy złotych, w zależności od dochodu wykazanego we wniosku o dofinansowanie–  informuje Justyna Mesek, doradca energetyczny w WFOŚiGW w Kielcach. Drugim programem, oferującym pomoc finansową w zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych, jest „Mój prąd”. W ciągu ostatnich trzech lat miały miejsce już trzy jego edycje. – Początkowo dofinansowanie do instalacji wynosiło pięć tysięcy złotych. W kolejnej edycji – trzy tysiące złotych. 15 kwietnia tego roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie rozpoczął kolejny nabór. Tym razem, po zmianie ustawy, możliwe jest uzyskanie dofinansowania nie tylko do instalacji fotowoltaicznej, ale też do magazynów energii i magazynów ciepła – wyjaśnia Justyna Mesek. Te dwa rozwiązania są cały czas dostępne dla mieszkańców naszego regionu. Oprócz tego WFOŚiGW co roku ogłasza nabór na zasadach własnych. Udziela wtedy pożyczek, które można przeznaczyć także na ekologiczne instalacje. Co ważne, pożyczkobiorcy mają możliwość częściowego umorzenia pożyczonej kwoty.

POMPY CIEPŁA I NIE TYLKO

Metod na korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest więcej – warto wspomnieć choćby o pompach ciepła. Urządzenia można także kupić z dofinansowaniem w ramach na przykład programu „Czyste powietrze”. – To najpopularniejszy w Polsce program rządowy. W jego ramach możemy nie tylko wymienić źródło ciepła, ale też zmodernizować całą instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Możemy również zainwestować w kolektory słoneczne, wykonać docieplenie budynku, wymienić stolarkę okienną, przeprowadzić rekuperację – wylicza Mesek. Warto pamiętać, że dotacje w programie „Czyste powietrze” uzależnione są od dochodów. Są trzy poziomy dofinansowania: podstawowy, podwyższony i najwyższy. – Kształtują się one na poziomie od trzydziestu do dziewięćdziesięciu procent wydatków na inwestycję. Zainteresowanie takimi projektami jest naprawdę duże, co bardzo nas cieszy – podkreśla Justyna Mesek. Program „Czyste powietrze” jest adresowany do mieszkańców domów jednorodzinnych. Pieniądze wypłacane są na bieżąco, a nabór jest ciągły. Warto dodać, że Fundusz prowadzi także program „Agroenergia”. Mogą z niego skorzystać właściciele od jednego do trzystu hektarów ziemi. Za pozyskane pieniądze kupują wiatraki, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła.

***

Jak więc widać, nie brakuje sposobów na uzyskanie wsparcia finansowego dla inwestowania w odnawialne źródła energii. Wystarczy złożyć wniosek w formie online lub bezpośrednio w urzędzie. Każdy może też liczyć na kompleksowe wsparcie doradców energetycznych.

 

Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

logowfosigw

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO