Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Ekoaktywni

Flagowe „Czyste Powietrze”

niedziela, 10 lipca 2022 13:59 / Autor: Jowita Plech
Flagowe „Czyste Powietrze”
Flagowe „Czyste Powietrze”
Jowita Plech
Jowita Plech

Największym programem, który już od czterech lat z sukcesem realizuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiskai Gospodarki Wodnej, jest oczywiście „Czyste powietrze”. To właśnie dzięki niemu pozbywamy się wielu źródeł niskiej emisji, jakimi są przestarzałe piece.

Rządowy program „Czyste powietrze” zakłada poprawę jakości powietrza i zmniejszenie niskiej emisji. Adresowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domków jednorodzinnych. Dzięki projektowi można otrzymać dofinansowanie na wymianę starych i nieefektownych źródeł ciepła.

ZMIANY I UŁATWIENIA

Program realizowany jest od 2019 roku i w tym czasie był kilkukrotnie modyfikowany. Pojawiały się w nim ułatwienia dla potencjalnych beneficjentów. Obecnie dofinansowanie w najwyższym poziomie może wynieść nawet 69 tysięcy złotych. Chętnych na takie wsparcie nie brakuje – w czerwcu podpisano umowę z dwudziestojednotysięcznym beneficjentem, panem Ireneuszem Wilczkowiskim z miejscowości Przyjmo w gminie Miedziana Góra. - W ramach dotacji zainstalowane zostaną u mnie panele fotowoltaiczne i pompa ciepła. Kwota wsparcia to aż trzydzieści tysięcy złotych. Zdecydowałem o aplikowaniu do programu ze względu na wysokie ceny opału. Tego typu dotacje są bardzo potrzebne, dowiedziałem się o nich z Internetu i pocztą pantoflową. Teraz do udziału na pewno zachęcę swoich sąsiadów – mówił pan Ireneusz tuż po podpisaniu umowy. Ale przedsięwzięcie, którego podjął się pan Ireneusz nie jest jedyne, bo w ramach „Czystego powietrza” można otrzymać dopłatę także na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. Może to być na przykład demontaż oraz zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania, w tym kolektorów słonecznych. Oprócz tego kupić można także wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz zamontować ocieplenie przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych, drzwi i bram garażowych.

DORADZĄ I POMOGĄ

Dzięki „Czystemu powietrzu”, uzyskamy pomoc w kwestiach finansowych związanych z wymianą źródła ciepła. Ale – by odpowiednio dobrać piec i zapoznać się ze wszystkimi aspektami formalnymi, warto skorzystać z doradztwa energetycznego. W tej kwestii możemy liczyć na specjalistów z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Od pracowników WFOŚiGW w Kielcach dowiemy się między innymi, jakie wymogi musimy spełnić, by zostać beneficjentami programu, ale także jakie mamy możliwości i jak rozliczyć się z dofinansowania. Otrzymamy teżdoradztwo w kwestiach formalnych i prawnych.Każdy beneficjent musi być osobą fizyczną, właścicielemlub współwłaścicielem nieruchomości i mieścić sięw konkretnych przedziałach finansowych. Przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie może przekraczać kwoty 900 złotych w gospodarstwie wieloosobowym i 1260 złotych w gospodarstwie jednoosobowym. W programie „Czyste Powietrze”, w ubiegłym roku uruchomiono specjalną część projektu dla osób, które chciałyby wziąć pożyczkę. W takiej sytuacji wniosek, razem z wnioskiem kredytowym, składa się do banku. Placówka analizuje zdolność kredytową, a wypełniony wniosek po akceptacji przesyła do WFOŚiGW. Pieniądze z dotacji przekazywane są na spłatę kredytu, a do funduszu składa się jedynie rozliczenie z dotacji.

***

Na ten moment do programu „Czyste powietrze” aplikowało już niemal pół miliona osób z całej Polski. Podpisano przeszło 380 tysięcy umów, w ramach których dofinansowanie wyniosło ponad sześć i pół miliona złotych.

Posłuchaj audycji emitowanej na antenie Radia eM Kielce o czystym powietrzu.

Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

 logowfosigw

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO