Operacja polska NKWD – nieznane fakty
Jedna z największych nieznanych zbrodni, jakiej doświadczyła ludność polska z rąk bolszewików w latach 1937-1938 będzie tematem prelekcji i projekcji filmów dokumentalnych w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek.
Operacja polska NKWD była najbardziej krwawym etapem w długim ciągu represji stosowanych wobec Polaków przez władze sowieckie w czasach przedwojennych. Wiadomo, że pochłonęła życie ponad 111 tysięcy osób, a liczbę tę, pięć razy wyższą od liczby ofiar zbrodni katyńskiej, należy wciąż traktować ostrożnie, bowiem brakuje dostępu do całości akt sowieckiej policji politycznej.
4 października w „Przystanku Historia” IPN w Kielcach odbędzie się prelekcja oraz pokaz dwóch filmów dokumentalnych: „Marchlewszczyzna: Polska Republika Radziecka” w reżyserii Grzegorza Górnego i Rafała Smoczyńskiego oraz krótkometrażowy obraz fabularny Liliany Komorowskiej i Diany Skayi pt. „Ojcu”. Materiał filmowy powstał w Kanadzie na podstawie wspomnień Aliny Bandrowskiej, córki Adama Bandrowskiego, zamordowanego w Winnicy podczas „operacji polskiej” NKWD.
Projekcja filmów dokumentalnych poświęconych operacji antypolskiej, czyli pierwszemu ludobójstwu dokonanemu przez NKWD na Polakach to kolejne spotkanie w stałym cyklu „Seans historyczny”, w którym prezentowane są filmy fabularne, dokumentalne oraz reportaże z towarzyszącym im komentarzem historyka. Początek spotkania o godzinie 17. Wstęp jest bezpłatny.