KULTURA
Prawa człowieka w filmie. Program przeglądu
Sprawa uchodźców, konflikt na Ukrainie, honorowe zabójstwa i egzorcyzmy. Taka tematyka zostanie poruszona podczas Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs w Kielcach. To przegląd dokumentów, które omawiają aktualne problemy świata w kontekście praw człowieka. W sumie przez kilka dni zobaczymy ponad 20 filmów.
Kilkudniowe wydarzenie rozpocznie się w ten czwartek o godzinie 18 w Muzeum Dialogu Kultur. Przegląd otworzy szwedzka produkcja pt. „Więzienne siostry”. To opowieść o Afgankach, na których po wyjściu z więzienia grozi honorowe zabójstwo ze strony członków rodziny.
- Z filmów zwracających uwagę to dokument pt. „Model Erpatak”. Zaglądamy na węgierską wieś, gdzie włodarz wprowadza faszyzujące porządki dzieląc ludzi na lepszych i gorszych. Tutaj wracamy do języka, od którego chyba wszystkie konflikty na świecie się rozpoczęły. Warto spojrzeć pod kątem tego, że bardzo radykalizuje się społeczeństwo. Chcielibyśmy pokazać ludziom młodym do czego to może prowadzić – mówi Monika Rosmanowska z Muzeum Dialogu Kultur. Ten film obejrzymy w niedzielę 28 maja o godzinie 17.30.
W ostatnich latach podczas przeglądów Watch Docs powtarza się temat konfliktu na Ukrainie, kryzysu uchodźczego czy problematyka religijna. Tym razem w Kielcach zobaczymy film o egzorcyzmach pt. „Walka z szatanem” w reżyserii Konrada Szałajskiego. - Odbędzie się także dyskusja z udziałem księdza z naszego regionu. Zastanowimy się nad tym jak dziś podchodzimy do egzorcyzmów. Zapewne spojrzenie na tę sprawę będzie inne u osoby głęboko wierzącej i inne u sceptycznej. Myślę, że to może być ciekawa dyskusja – mówi Monika Rosmanowska. Pokaz tego filmu zaplanowany został na poniedziałek 29 maja o godzinie 19. Z kielczanami spotka się ks. dr Michał Pakuła, wikariusz parafii pw. św. Trójcy w Jędrzejowie.
Wszystkie spotkania z filmami dokumentalnymi będą się odbywały w siedzibie Muzeum Dialogu Kultur, które mieści się przy kieleckim Rynku. Przegląd potrwa do wtorku 30 maja. Wstęp wolny.