MIASTO
Dziś Światowy Dzień Wcześniaka. Co połączy dziś Empire State Building, Wodospad Niagara i kieleckie szpitale?
Co dziesiąte dziecko urodzone w Polsce jest wcześniakiem. W Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka od początku roku ponad 150 noworodków przyszło na świat przed wskazanym terminem ciąży. Dziś, 17 listopada, obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka.
Wycześniaki to wyjątkowa grupa dzieci, która wymaga szczególnych działań zapewniających im odpowiednią opiekę i bezpieczeństwo zarówno w szpitalu, jak i po wypisie do domu.
– Wycześniaki to dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży, a okres ciąży to 40 tygodni. Bywa tak, że maluszki rodzą się w 24. czy 25. tygodniu ciąży i ważą często poniżej pół kilograma. Z racji tego, że przyszły na świat zbyt wcześnie, ich ograny nie są przygotowane do samodzielnego funkcjonowania poza organizmem matki. Dlatego szpital powinien posiadać odpowiedni sprzęt, aby pomóc dziecku w tym najtrudniejszym okresie, ale to tylko pierwsza część walki – opowiada Rafał Szpak, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka.
– Rocznie wyprowadzamy około 200 wcześniaków oraz kilkadziesiąt dzieci ze skrajnie niską masą urodzeniową. My doprowadzamy do sytuacji, że dziecko jest na tyle samodzielne, że może zostać wypisane do domu. Jednak dalsza praca należy do rodziców. Po to też jest właśnie to święto, aby uświadamiać ludziom, jak ciężką pracę wykonują rodzice wcześniaków. Trzeba dużo samozaparcia i wyrzeczeń. Dzieci muszą być pod specjalistyczną opieką multidyscyplinarną wielu specjalistów, m.in. rehabilitantów, kardiologów, neurologów czy pulmonologów po to, aby w jak najkrótszym czasie mogły - nie bójmy się tego słowa - dogonić swoich rówieśników, którzy urodzili się w terminie – dodaje dyrektor Szpak.
Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka było pierwszą placówką w województwie, która uzyskała trzeci, najwyższy poziom referencyjny w zakresie neonatologii. Oznacza to, że są tam prowadzone najtrudniejsze przypadki.
Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest po raz dziewiąty. Jedną z jego tradycji jest podświetlenie budynków na kolor fioletowy, które zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Wcześniaków Świetokrzyskich. Dziś po zmroku w Kielcach zostaną podświetlone m.in. budynki Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka oraz Wojewódzki Szpital Zespolony. Fioletowe iluminacje pojawią się też w Polsce np. na Pałacu Kultury i Nauki, Empire State Building w Stanach Zjednoczonych oraz Wodospadzie Niagara.