MIASTO
Poznaliśmy laureatów Nagród Miasta Kielce
Podczas uroczystej gali w Kieleckim Centrum Kultury poznaliśmy laureatów 22. edycji Nagród Miasta Kielce. Tym razem przyznano również nagrodę specjalną.
Statuetki przyznawane są od 1995 roku. Dostają je osoby, które swoją działalnością oraz pracą przysłużyły się do promocji oraz rozwoju stolicy województwa Świętokrzyskiego. Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody Miasta są przedstawiciele świata biznesu, naukowcy, wybitni artyści, literaci oraz społecznicy.
Z rąk prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego oraz przewodniczącego Rady Miasta Dariusza Kozaka nagrodę otrzymało kolejne 10 osób. Specjalne wyróżnienie przyznano parafii św. Franciszka z Asyżu. Laureaci otrzymali statuetki, dyplomu złote spinki oraz 2 tysiące złotych.
Oto lista nagrodzonych:
Zbigniew Łukasz Batorski
Od 1966 roku związany zawodowo z Polskim Radiem i Telewizją. Realizator dźwięku i emisji. Przez dziesięciolecia transmitował najważniejsze wydarzenia polityczne, gospodarcze i kulturalne naszego regionu. Propagator kieleckiego folkloru. Aktywny działacz społeczny środowiska dziennikarskiego. Wychowawca i mentor wielu pokoleń znanych dziś z anteny radiowej i telewizyjnej reporterów. Za swoją ciężką pracę i wkład dla rozwoju wolnych mediów odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski "Polonia Restituta".
Leszek Ciesek
Założyciel i właściciel firm Effector i Effect Glass, zakładów o wielkiej renomie zarówno w skali krajowej, jak i na rynku światowym. Jeden z największych pracodawców w regionie, człowiek czynu. Pasjonat nowoczesnych rozwiązań i technologii, które z powodzeniem wdraża w życie. Od lat mocno angażuje się w promocję i sponsoring kieleckiego sportu. Od 2012 roku jest sponsorem tytularnym pierwszoligowej drużyny siatkarskiej Effector Kielce. Zarówno firmy należące do biznesmena jak i on sam od lat wspierają akcje społeczne oraz instytucje charytatywne.
Stanisław Kowalczyk
Już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to rozpoczął pracę w Wojewódzkiej Radzie Narodowej, w Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa, swoje życie związał ze sportem. Popularyzator judo w Kielcach. Zasłużony trener klubów sportowych „Lechia Kielce i „MKS ŻAK”. Wychowawca wielu medalistów Mistrzostw Polski i Ogólnopolskich Turniejów Judo. Wieloletni sędzia. Osoba niezwykle aktywna zawodowo, a także społecznie. Przewodniczący Rady Osiedla „Podkarczówka” i działacz społeczny w Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Armatury” w Kielcach.
Jaromir Kruk
Dziennikarz sportowy, pasjonat piłki nożnej. Człowiek niezwykle aktywny, pełen pasji. Niestrudzony inicjator wielu turniejów piłkarskich promujących nasze miasto. Jego sztandarowym produktem znanym w całym kraju jest „Turniej Grudniowy”. Na co dzień związany z tygodnikiem „Piłka Nożna”. W roli dziennikarza uczestniczył w turniejach piłkarskich o Mistrzostwo Świata i Europy, wielu spotkaniach reprezentacji Polski oraz innych międzypaństwowych i klubowych meczach. Promuje Kielce, kluby piłkarskie i zawodników z terenu naszego miasta. Od lat współpracuje z wieloma kieleckimi szkołami i placówkami edukacyjnymi.
Danuta Półrola – Parol
Historyk, dziennikarz, reportażysta. Od 1973 roku związana na stałe z Kielcami. W swojej karierze zawodowej współpracowała między innymi z redakcjami: Słowa Ludu, Echa Dnia czy Kuriera Polskiego. Popularyzatorka wiedzy o regionie, autorka cyklu publikacji „Stąd nasz ród”. Od lat mocno zaangażowana w pracę społeczną. Jej działalność to przykład rzetelnego, zaangażowanego dziennikarstwa, które nie tylko dostrzega problemy ludzi ale zawsze spieszy z konkretną pomocą. Za swoją pracę otrzymała wiele nagród, wyróżnień i odznaczeń, w tym Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi.
ks. biskup senior Kazimierz Ryczan
Biskup senior diecezji kieleckiej. Doktor habilitowany nauk teologicznych. W latach 1956-1963 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Jego kolejne lata nauki zwieńczone zostały uzyskaniem habilitacji na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1993 roku w kieleckiej Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny otrzymał święcenia biskupie z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Charyzmatyczny, bezkompromisowy, odważny w nauczaniu. Odznaczony Złotym Medalem za wieloletnią służbę przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2013 roku nadano mu tytuł honorowego obywatela Kielc.
Wojciech Stachurski
Wojciech Stachurski - muzyk, kompozytor, autor tekstów, producent. Twórca ponad 350 piosenek, które znalazły się na krążkach ponad stu wydawnictw fonograficznych. Od lat 70-tych związany z kielecką sceną muzyczną. Członek studenckich formacji kabaretowych, lider i założyciel zespołu muzycznego "U ojca". Przez wiele lat swojej pracy artystycznej współtworzył i prowadził wiele zespołów dziecięcych i młodzieżowych. Od 13 lat związany z redakcją „Echa Dnia”.
Andrzej Szołowski
Wybitny trener sportowy, uznany wykładowca akademicki, twórca potęgi kieleckiego triathlonu i duathlonu. Jego podopieczni mają na koncie wiele medali mistrzostw Polski. Z powodzeniem startowali też na arenach międzynarodowych zdobywając najwyższe lokaty na mistrzostwach Europy i Świata. W trakcie swojej kariery zawodowej współpracował z takimi klubami jak TS Akwedukt, SZZ-AZS „Novi”, „Lechia” czy „Budowlani”. Człowiek wszechstronny - instruktor triathlonu, pływania, lekkoatletyki, judo i narciarstwa zjazdowego. Aktualnie trener przygotowania fizycznego w Koronie Kielce i wykładowca na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Janusz Wróblewski
Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, nauczyciel akademicki, publicysta. Autor cotygodniowych felietonów językowych w „Słowie Ludu”, „Echu Dnia” i Gazecie Wyborczej”. Organizator i popularyzator corocznych imprez związanych z wiedzą o języku - Kieleckich Spotkań z Językiem, Święta Słowa, a od 1992 roku Tygodnia Kultury Języka. Przez wiele lat współpracował także z regionalnymi rozgłośniami radiowymi. Dzięki ciężkiej pracy, uporowi i determinacji Laureata w dolinie Czarnej Nidy powstał Ośrodek Pomocy Dzikim Zwierzętom „Ptasi Azyl”.
Danuta Żbikowska
Córka ostatniego adiutanta dowódcy 2 Pułku Legionów, por. Tadeusza Rojka. Prezes i założycielka Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Od wielu lat pielęgnuje pamięć o dokonaniach kieleckich artylerzystów. Animatorka, pomysłodawczyni i realizatorka budowy pomnika ku ich czci. Zaangażowana w wiele akcji społecznych i edukacyjnych. Współpracuje ściśle z Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, przekazując kolejnym, młodym pokoleniom niezwykle cenną wiedzę o kieleckich bohaterach. W 2015 roku Pani Danuta opracowała i wydała album „Kieleccy artylerzyści”, który jest niezwykle ważnym świadectwem historycznym obrazującym życie dawnych Kielc.
Parafia św. Franciszka z Asyżu w Kielcach - Nagroda Specjalna
Parafia prowadzona przez Braci Kapucynów założona z myślą o niesieniu pomocy i działalności misyjnej poprzez głoszenie katechez dla młodzieży i dorosłych. Od lat pomaga i wspiera rodziny osiedlające się w rejonach zdechrystianizowanych. Bracia działają na wielu płaszczyznach, wspierają poczynania osób z problemami alkoholowymi, organizują spotkania wspierające ludzi walczących z chorobami nowotworowymi i innymi schorzeniami, również umysłowymi. Angażują się w zbiórki na rzecz głodujących dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej.