MIASTO
Zaprojektować wygodę. Tego uczyli się w IDK
Kilka kreatywnych osób zebrało się w Instytucie Designu, by opracować wygodną usługę dla rodzin z dziećmi. W ten sposób młodzi kielczanie pod okiem specjalisty szlifowali swoje umiejętności z zakresu user experience, czyli, prościej mówiąc wymyślali coś, co będzie użyteczne, proste i efektywne w wykorzystaniu.
Spotkanie przybrało formę bezpłatnych warsztatów dla ludzi, którzy chcą się doszkolić w temacie projektowania produktów czy usług. Uczestników intensywnego szkolenia na podstawie konkretnego projektu wybrał zaproszony prowadzący spośród osób, które wcześniej zgłosiły swoją aplikację.
W warsztatach wzięło udział tylko kilka osób. W rolę mentora wcielił się Radek Szczygieł, który na co dzień zajmuje się dziedziną user experience, która jak sam określa jest „ciężką w zrozumieniu”. Uczestnicy zajęć zostali podzieleni na dwie grupy, a za zadanie mieli opracować usługę wypożyczania rowerów, dedykowaną rodzinom z dziećmi.
- Jedna z grup skupiła się na tym, by dostarczyć dodatkowe korzyści np. dla osób niepełnosprawnych. Druga zaś, skoncentrowała się nie tyle na innowacyjności, lecz na dostarczeniu po prostu bardzo solidnej usługi – mówił podczas zajęć Radek Szczygieł.
Z ostatecznym etapem user experience tak naprawdę ma do czynienia niemal każdy człowiek. Nawet taka drobnostka, jak szybki sposób odblokowania ekranu w smartfonie musiała być przez kogoś dokładnie przemyślana. Projektowanie produktów i usług skupia wokół siebie wielu ludzi, którzy zajmują się danym zadaniem. Na koniec, opracowane rozwiązania mają służyć konsumentowi. - Mamy industrial designerów, digital designerów, badaczy, osoby zajmujące się miarami, copywritingiem – wylicza Radek Szczygieł. - Wszystkie te osoby odpowiadają za to, że dostarczamy użytkownikowi jakąś innowację albo rozwiązanie lepsze niż poprzednie – wyjaśnia.