REGION
Urząd Marszałkowski rozpoczął akcję nasadzenia drzew i krzewów miododajnych
Zarząd województwa świętokrzyskiego rozpoczął akcję nasadzenia drzew i krzewów miododajnych, które umożliwią zwiększenie liczby pszczół i innych owadów zapylających. Projekt promuje bioróżnorodność, produkcję żywności ekologicznej oraz poprawę jakości środowiska w naszym regionie.
– Samorząd województwa świętokrzyskiego wpisuje się w działania przyjęte przez Komisję Europejską, dotyczące rozwoju Strategii Bioróżnorodności na terenie Unii Europejskiej. Z samorządami podkarpackim i wielkopolskim jesteśmy liderem nasadzeń drzew miododajnych, zapewniających tę bioróżnorodność – podkreśla Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.
Rozwój nowoczesnego rolnictwa to jedno z działań, które zostało zawarte w celach operacyjnych Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego do 2020 roku. Zakłada ona m.in. wsparcie produkcji żywności ekologicznej. To właśnie dlatego zarząd województwa świętokrzyskiego podjął 24 lipca bieżącego roku uchwałę o rozpoczęciu projektu zmierzającego do zwiększenia liczby pszczół i innych owadów zapylających poprzez nasadzenia drzew i krzewów miododajnych.
Projekt realizowany jest przez województwo świętokrzyskie wspólnie z 64 gminami, Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu oraz organizacjami pszczelarskimi.
– Zakupiliśmy i przekazaliśmy samorządom oraz instytucjom prawie 900 sadzonek drzew oraz ponad 1,3 tysięcy krzewów – informuje marszałek Andrzej Bętkowski.
Na terenie województwa świętokrzyskiego zostaną posadzone: lipa drobnolistna (320 sztuk), klon pospolity (138 sztuk), klon tatarski (112 sztuk), jarząb pospolity (60 sztuk), ewodia (44 sztuki), surmia (129 sztuk), jabłoń rajska (58 sztuk), śnieguliczka biała (283 sztuk), irga błyszcząca (617 sztuk) oraz budleja dawida (489 sztuk).
Nasadzenie zostało sfinansowanie ze środków własnych województwa w ramach projektu "Promocja produkcji żywności ekologicznej przez nasadzenie drzew i krzewów miododajnych, sposobem na ochronę i poprawę jakości środowiska oraz bioróżnorodności w województwie świętokrzyskim". Jest to projekt pilotażowy, który na większą skalę ma być uruchomiony w 2021 roku, przy udziale środków finansowych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.