Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Andrzej Kaleta błogosławił dzieci we Włoszczowie

poniedziałek, 05 czerwca 2023 20:36 / Autor: Wojciech Dudkowski
Biskup Andrzej Kaleta błogosławił dzieci we Włoszczowie
fot. Parafia
Biskup Andrzej Kaleta błogosławił dzieci we Włoszczowie
fot. Parafia
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

We włoszczowskim Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin jak co roku odbyło się uroczyste błogosławieństwo dzieci przed cudownym obrazem Maryi z Dzieciątkiem. W tym roku udzielił go biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Andrzej Kaleta.

Swoje rozważania biskup oparł na słowach Jezusa z Ewangelii „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie”.

- Jezus ma czas dla dzieci, widzi w nich małych ludzi, którym potrzebna jest troska, uwaga i błogosławieństwo. On przyszedł do wszystkich. Dzieci garnące się do Jezusa i przynoszone do Niego przez rodziców, przyjmowały Go jako Kogoś, od kogo płynęła miłość, pokój i poczucie bezpieczeństwa. Czy i dla nas nie powinno płynąć stąd przesłanie, by przyjąć Jezusa jako kogoś, kto mnie dobrze zna i chce mi błogosławić? – pytał.

Duszpasterz odniósł się także do nauczania świętego Jana Pawła II na temat dzieci i ich roli w Kościele.

- Słowo dziecko, jak ktoś policzył, do 2003 roku pojawiało się w nauczaniu Ojca Świętego aż 1980 razy. Dzieci są dla niego uśmiechem nieba powierzonym ziemi. Są prawdziwymi klejnotami rodziny i społeczeństwa. Są radością Kościoła.

Biskup mówił również o tym, by uważać na próby demoralizacji dzieci w szkołach.

- Pamiętajmy o tym, że na udział niepełnoletnich dzieci w zajęciach dodatkowych udział wyrażają rodzice, którzy są pierwszymi wychowawcami. Mają oni prawo wiedzieć jaki jest program i kto te zajęcia prowadzi. Jakikolwiek niepokój trzeba zgłaszać do wychowawcy czy dyrektora. Pomocą służą katecheci, którzy są pełnoprawnymi członkami rady pedagogicznej.

Pod koniec Eucharystii biskup indywidualnie błogosławił dzieci, w tym te, które w ostatnich dniach przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej.

Jak czytamy na stronie parafii „W nawie głównej kościoła Wniebowzięcia NMP znajduje się obraz barokowy przedstawiający Najświętszą Maryję Pannę w pełnej postaci z Dzieciątkiem na lewym ręku i mającą po obu stronach klęczących świętego Joachima i świętego Józefa. U góry znajdują się postacie czterech aniołów – dwóch z zapalonymi świecami, a dwóch innych ze wstęgami z łacińskim napisem Virgo et Mater Immaculata ora pro nobis (Panno i Matko Niepokalana, módl się za nami).

 Pod stopami Maryi widnieje kula ziemska otoczona wężem. Obraz namalował nieznany artysta z Krakowa. Wydaje się, że prototypem obrazu był bardzo wówczas popularny obraz Matki Bożej Śnieżnej. Obraz sprowadził do Włoszczowy w roku 1646 ksiądz Jakub Chrostkowicz (Chrostkiewicz), ówczesny kanonik i oficjał kurzelowski.

Obraz był przykryty tzw. sukienką, pochodzącą z 2 połowy XVII wieku. Liczne uzdrowienia za przyczyną NMP sprawiły, że Włoszczowa stała się ważnym ośrodkiem życia religijnego.

Zwieńczeniem starań o podniesienie rangi sanktuarium była koronacja obrazu koronami papieskimi 3.06.2007 roku, której dokonał kardynał Henryk Gulbinowicz z Wrocławia w obecności 3 biskupów kieleckich: biskupa Kazimierza Ryczana, biskupa Kazimierza Gurdy i biskupa Mariana Florczyka.

Warto tu podkreślić, że cudowne uzdrowienia i liczne łaski na przestrzeni wieków obejmowały ludzi różnych stanów, ale wydaje się, że Maryja szczególnie upodobała sobie dzieci i rodziny, stąd też Jej tytuł Matka Boża Włoszczowska Opiekunka Rodzin. Do dziś, co roku, w poniedziałek po niedzieli Trójcy Świętej odbywa się błogosławieństwo dzieci przed cudownym obrazem.”

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO