Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Andrzej Kaleta: budujmy solidarność narodu

sobota, 31 sierpnia 2024 21:13 / Autor: Radio eM
Biskup Andrzej Kaleta: budujmy solidarność narodu
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Biskup Andrzej Kaleta: budujmy solidarność narodu
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Radio eM
Radio eM

Biskup Andrzej Kaleta przewodniczył wieczorem (31.08.) w kieleckiej katedrze Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. Modlitwa w bazylice katedralnej była częścią obchodów 44. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. 31 sierpnia 1980 roku podpisano Porozumienia Gdańskie, które zapoczątkowały rozpad systemu komunistycznego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

W homilii biskup pomocniczy diecezji kieleckiej  mówił, że „solidarność Boga z człowiekiem to podstawa wszelkiej solidarności. Także tej, której 44. rocznicę powstania świętujemy. Być razem, stawać w obronie, współdziałać to wołanie Ewangelii, to moralna idea Solidarności. To droga miłości Boga i człowieka”.

Hierarcha dodał, że „Solidarność to nie tylko idea, produkt historii, ale jeszcze jedno imię miłości Boga, Ojczyzny i bliźniego”. Biskup ubolewał, że łatwo zaciera się pamięć o ważnych wydarzeniach w losach narodu. - Dzisiaj przywołujemy ten czas, gdy rodziła się solidarność polskiego narodu. Pamiętamy, działo się to na kolanach, z różańcem w ręku, przy polowym ołtarzu z krzyżem i Matką Bożą. Trzeba nam wracać do tych sierpniowych dni i minionych 44. lat, aby ocalić je od zapomnienia – mówił w homilii.

W kazaniu biskup Kaleta wspomniał m.in. o błogosławionym księdzu Jerzym Popiełuszce – kapelanie Solidarności, górnikach z kopalni Wujek, mieszkańcach polskiego Wybrzeża, wyrzuconych z pracy i internowanych w obozach.

- Trzeba dzisiaj podziękować tym wszystkim, którzy prowadzili społeczeństwo do solidarności Polaków, za ich wiarę i miłość ojczyzny, za troskę o wspólne dobro, za budzenie obywatelskich postaw i inicjatyw. W sytuacji, jaką  dziś przeżywamy w naszej ojczyźnie trzeba przypomnieć, że symbolicznym znakiem rodzenia się solidarności, wybijania się na niepodległość stał się krzyż zawieszany w zakładach pracy, szpitalach, a wreszcie salach szkolnych, z których dziś wyrzuca się katechezę – mówił biskup Andrzej Kaleta.

 

Całej homilii biskupa Andrzeja Kalety można wysłuchać poniżej:

 

Po Eucharystii pod pomnikiem patrona Solidarności, bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Placu Najświętszej Maryi Panny w Kielcach złożone zostały wieńce i kwiaty.

Dzień Solidarności i Wolności – święto państwowe ustanowione przez Sejm RP 27 lipca 2005r. w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980r., który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Dzień Solidarności i Wolności jest obchodzony corocznie 31 sierpnia w rocznicę podpisania porozumień zawartych pomiędzy przedstawicielami robotniczych komitetów strajkowych a władzami komunistycznymi. Porozumienia zostały podpisane kolejno w Szczecinie (30 sierpnia 1980r.), w Gdańsku (31 sierpnia 1980r.) oraz w Jastrzębiu-Zdroju (3 września 1980r.). Za symboliczną datę przyjmuje się dzień 31 sierpnia - podpisanie porozumienia w Gdańsku. Święto było obchodzone po raz pierwszy w 25. rocznicę porozumień sierpniowych w dniu 31 sierpnia 2005r. Główne uroczystości odbyły się w Gdańsku.

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO
.