Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski na Jasnej Górze: Polska pachnie świeżym chlebem

niedziela, 04 września 2022 14:05 / Autor: Wojciech Dudkowski
Biskup Jan Piotrowski na Jasnej Górze: Polska pachnie świeżym chlebem
fot. Youtube Jasna Góra
Biskup Jan Piotrowski na Jasnej Górze: Polska pachnie świeżym chlebem
fot. Youtube Jasna Góra
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Biskup Kielecki Jan Piotrowski przewodniczył Mszy Świętej z okazji ogólnopolskich dożynek na Jasnej Górze. W uroczystości udział wziął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, ministrowie na czele z wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem, Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz rolnicy z całej Polski.

Eucharystia rozpoczęła się od wręczenia przedstawicielom rządu oraz duchowieństwa chlebów dożynkowych. W skierowanym do rolników słowie, prezydent Andrzej Duda podkreślał wielkie znaczenie ich ciężkiej pracy dla całego społeczeństwa.

- Dziękuję wam za ten chleb, owoc waszego trudu, waszej pracy i waszej zapobiegliwości. Dziękuję wam za to, że tego chleba dla nas wszystkich na każdy dzień starcza i będzie starczało, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. To wasza ogromna zasługa dla naszego państwa, że mamy wystarczająco dużo żywności dla nas i że z roku na rok stanowi ona coraz większą pozycję eksportową, nie tylko rozsławiając nasz kraj na zewnątrz, budując dobrą markę biało-czerwonego sztandaru i nazwy Polska, ale także w ogromnym stopniu przyczyniając się do wzrostu Produktu Krajowego Brutto, a więc zamożności kraju i społeczeństwa – zaznaczył.

Posłuchaj przemówienia:

Prezydent.jpg

Wicepremier Henryk Kowalczyk podsumował mijający rok, naznaczony pandemią i wojną za wschodnią granicą.

- Skutki tej wojny mocno dotkęły Polskę i polskich rolników: ogromny wzrost cen surowców energetycznych, a szczególnie gazu ziemnego, spowodował wzrost cen nawozów na niespotykaną skalę. Jako Polska pomagamy Ukrainie w transporcie ich zboża. Wiele osób twierdziło, że polskie magazyny zostały zasypane ukraińskim zbożem, jednak wdrożony system skupów dał rolnikom system sprzedaży. Również sami rolnicy zachowali się odpowiedzialnie, nie ulegając panice – powiedział.

Homilię podczas Eucharystii wygłosił Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Mówił w niej o cnocie cierpliwości, jaka powinna cechować dobrego rolnika.

- Jest ona głęboko zapisana w naturze roślin, zwierząt, naszej matce Ziemi, lasach i wodach naszej planety. O tej cnocie najwięcej wiedzą rolnicy, sadownicy i ogrodnicy, którzy zasiewają ziarna różnych zbóż i roślin. Nowe drzewa owocowe muszą mieć czas, aby wydały owoc. To cierpliwe oczekiwanie na pierwsze zbiór złocistego miodu – wymienił.

Wysłuchaj całej homilii:

Biskup podczas Eucharystii przyjął także dary od przedstawicieli władz i rolników, a także poświęcił wieńce dożynkowe z różnych stron Polski.

Uroczystości były transmitowane w TVP oraz na internetowych kanałach Jasnej Góry

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO