Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Marian Florczyk inicjatorem komitetu „Pamiętamy o Westerplatczykach”

piątek, 26 sierpnia 2022 14:31 / Autor: Wojciech Dudkowski
Biskup Marian Florczyk inicjatorem komitetu „Pamiętamy o Westerplatczykach”
Biskup Marian Florczyk inicjatorem komitetu „Pamiętamy o Westerplatczykach”
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Już drugi rok z rzędu odbywa się wiele uroczystości i inicjatyw upamiętniających żołnierzy z naszego regionu, którzy w 1939 roku walczyli na Westerplatte. Pomysłodawcą upamiętnienia wojskowych z Kielecczyzny jest biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk.

– Ubiegłoroczne wydarzenia były spełnieniem moich marzeń. Miałem je już jako kilkulatek, kiedy czytałem literaturę i słuchałem opowiadań o bohaterskich mężczyznach z naszej ziemi. Kiedy rok temu zaproponowałem upamiętnienie tych wydarzeń byłem zaskoczony pozytywnie. Z wielką chęcią i wolą robimy to po raz drugi, choć początkowo proponowałem, by to tegoroczne obchody były tymi pierwszymi – mówi biskup.

Duszpasterz ze wzruszeniem wspomina także uroczystą Mszę Świętą w intencji żołnierzy, odprawioną w kieleckiej katedrze.

– Kiedy wychodziłem do ołtarza, zobaczyłem pustą katedrę. Po komendzie do wprowadzenia sztandarów prawie się rozpłakałem. Pełna katedra młodych ludzi ze sztandarami. Wtedy mogę powiedzieć, że spełniło się moje marzenie, że pamięć o Westerplatczykach nie zaginie.

Pierwszym elementem upamiętnienia jest rajd rowerowy z Kielc do Gdańska, który rozpocznie się już w sobotę 27 sierpnia. Mieszkańcy Kielc natomiast będą mogli uczestniczyć w uroczystej Mszy świętej, apelu pamięci, premierze filmu „Kieleckie Westerplatte”. W programie także gra miejska dla uczniów kieleckich szkół. O szczegółach piszemy tutaj: http://www.emkielce.pl/region/uczcza-westerplatczykow-z-kielecczyzny

Członkami Społecznego Komitetu „Pamiętamy o Westerplatczykach” są: ks. bp. Marian Florczyk, Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Renata Janik, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego, Rafał Nowak, Wicewojewoda Świętokrzyski, dr Dorota Koczwańska-Kalita, Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach, płk Piotr Hałys, Dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Bożena Szczypiór, zastępca Prezydenta Kielc, Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Magdalena Fogiel-Litwinek, zastępca Wojewódzkiego Komendanta Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy w Kielcach. W tym roku  partnerami wydarzenia są także płk Adam Włoczewski, Komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach oraz nadinsp. Jarosław Kaleta, Komendant  Wojewódzki  Policji w Kielcach.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO