Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup niezłomny

niedziela, 26 sierpnia 2018 05:48 / Autor: Radio eM
Biskup niezłomny
Biskup niezłomny
Radio eM
Radio eM

Dwudziestego szóstego sierpnia, w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, mija 55 rocznica śmierci księdza biskupa Czesława Kaczmarka, Biskupa Kieleckiego w latach 1938-1963. Pamięć o duchownym,  niesłusznie oskarżonym, aresztowanym i torturowanym przez komunistów jest w Kielcach wciąż żywa.

Nakładem Wydawnictwa Jedność ukazała się książka z filmem DVD zatytułowana „Czesław Kaczmarek Biskup Niezłomny”. Na publikację składa się syntetyczny życiorys hierarchy pióra historyka i dyrektora Archiwum Diecezjalnego, księdza doktora Tomasza Gocela, archiwalne zdjęcia w okresu posługi w diecezji kieleckiej oraz wspomniany film, będący fabularyzowanym dokumentem. Ukazuje on lata życia biskupa od momentu aresztowania, do śmierci w 1963 roku.

Posługa biskupa Czesława Kaczmarka w Kielcach przypadła na najtrudniejsze lata w historii Polski, czyli okres okupacji niemieckiej, a później czasy stalinowskiej komunizacji kraju i bezwzględnej walki w Kościołem katolickim. Jak spędził te lata? Podczas II wojny „współpracował z podziemiem niepodległościowym, organizował duszpasterstwo w Armii Krajowej i pomagał Żydom. Podejmował bardzo duże ryzyko, udzielając schronienia wielu księżom, alumnom i osobom świeckim, w tym naukowcom z innych diecezji. Wspomagał funkcjonujący w Kielcach od 1943 roku Tajny Uniwersytet Ziem Zachodnich i Katolicki Uniwersytet Lubelski” – czytamy we wstępie księdza Gocela.

233 przesłuchania

Po wojnie, kiedy nasiliły się prześladowania Kościoła ze strony komunistycznych władz, duchowny został aresztowany. Miało to miejsce 20 stycznia 1951 roku, a zatrzymania dokonali funkcjonariusze bezpieki na czele z osławionym pułkownikiem Józefem Światło, wicedyrektorem X Departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. W więzieniu MBP przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie biskup Kaczmarek przeszedł brutalne śledztwo. Był przesłuchiwany 233 razy. Przesłuchania odbywały się prawie codziennie, często od godziny dziewiątej do drugiej w nocy, co skutecznie pozbawiało więźnia snu i odpoczynku. Dodatkową torturą było upokarzanie, znęcanie się psychiczne i znieważanie godności kapłańskiej i biskupiej. Po ponad dwóch latach tortur aresztant został postawiony przed sądem. Był jedynym przedstawicielem Episkopatu Polski, któremu zorganizowano sfingowany proces pokazowy. Został skazany na 12 lat więzienia, utratę praw publicznych na pięć lat i przepadek mienia na rzecz Skarbu Państwa.

Na wiosnę 1957 roku biskup Kaczmarek wyszedł z więzienia z powodu złego stanu zdrowia, do czego przyczyniły się lata spędzone w celi, i przybył do diecezji. Jednak prześladowania i represje komunistów wobec niego trwały nadal. Biskupa Kaczmarka wsparł wówczas papież Jan XXIII w liście z 19 sierpnia 1959 roku.

Zrehabilitowany

Biskup Czesław Kaczmarek zmarł w szpitalu w Lublinie 26 sierpnia 1963 roku. Postanowieniem władz Rzeczypospolitej Polskiej z 8 listopada 1990 roku został zrehabilitowany. Uznano że nie popełnił żadnego przestępstwa. Ten cierpiący niewinnie duchowny w testamencie napisał: „Wszystkim dziękuję za modlitwę i życzliwość. Moim wrogom, którzy niesłusznie przydali mi tyle krzyża i cierpień, mimo wszystko przebaczam, starając się naśladować Chrystusa miłościwego i dziękuję im za daną mi okazję przejścia przez próbę i czyściec na ziemi”.

Wspomniana publikacja z filmem DVD stanowi dokument, dzięki któremu poznamy niezłomną postawę Biskupa Kieleckiego, należącego do jednych z najbardziej prześladowanych męczenników za wiarę w XX wieku.  Jest to także doskonała pomoc dydaktyczna dla nauczycieli i katechetów.

Katarzyna Bernat

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO