Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Kielecka Szkoła Pisania Ikon: ikony napisane i poświęcone

czwartek, 23 czerwca 2022 21:22 / Autor: Radio eM
Kielecka Szkoła Pisania Ikon: ikony napisane i poświęcone
Fot. Piotr Michalec
Kielecka Szkoła Pisania Ikon: ikony napisane i poświęcone
Fot. Piotr Michalec
Radio eM
Radio eM

Ikony napisane przez uczestników kieleckiej Szkoły Pisania Ikon poświęcono w czwartek (23 czerwca) w kościele akademickim im. Św. Jana Pawła II w Kielcach. W sumie ks. Marceli Frączek, ojciec duchowny z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach oraz ks. Leszek Skorupa, dyrektor Radia eM i Wydawnictwa Jedność poświęcili kilkadziesiąt ikon. 

 

 Uroczystość poświęcenia napisanych ikon odbyła się w kościele Jana Pawła II w Kielcach, gdzie nieopodal w salach Duszpasterstwa Wesoła54 przez cały rok trwało przygotowywanie  ikon. Kielecka Szkoła Pisania Ikon nosi imię św. Jana Chrzciciela. – Czego możemy się nauczyć od Jana Chrzciciela? Tego, że on zawsze wskazywał najpierw na Chrystusa – mówił w homilii do zebranych w świątyni osób ks. Marceli Frączek.  – I tego wam życzę, abyście patrząc na te piękne ikony wznosili swoje serca i myśli do tych, którzy są na nich uwiecznieni, do Jezusa, Maryi i świętych – dodał ks. Frączek.

- Jestem bardzo szczęśliwa, ponieważ to, co wydawało się niemożliwe, dziś się w moim życiu urealnia. Pisząc Mandylion (ikonę przedstawiającą oblicze Chrystusa) modliłam się za moją rodzinę, powierzając ją Jemu. Dzisiejszy dzień to uwiecznienie roku pracy, modlitwy, zaufania Bogu, za co mu z serca dziękuję – mówi Magdalena, która napisała pierwszą w swoim życiu ikonę.

ikona2 750

ikona3 750

Szkoła Pisania Ikon przy Duszpasterstwie Wesoła54 odpowiada na poszukiwania oraz niedosyt wiedzy i umiejętności tych, których fascynują tajemnicze, czasem trudne do rozszyfrowania, malowane na deskach ikony – czyli przedmioty liturgiczne, związane nie tylko z Kościołem prawosławnym. Szkoła oferuje wiedzę o IKONIE, jej teologii, historii Kościoła, prawosławiu – jego liturgii i muzyce; pogłębienie duchowe przez wspólny udział we Mszy świętej, dni skupienia oraz poznanie i doświadczenie modlitwy Jezusowej; nabycie umiejętności „czytania” IKON oraz ich tworzenia metodą tradycyjną (poprzez warsztaty). Nauka w Szkole Pisania Ikon trwa dwa lata. Dla osób bez wykształcenia plastycznego są organizowane dodatkowe zajęcia, które przygotowują do rysunku ikonowego. W pierwszym roku uczestnicy poznają teologię ikony, historię Kościoła, liturgii oraz wiedzę o prawosławiu; rysunek ikonowy, naukę gruntowania desek oraz przygotowują rysunek ikony do własnego wykonania. W drugim roku poznają różne ikony – Pana Jezusa, Bogurodzicy, aniołów i świętych oraz charakterystykę ikon pochodzących z różnych krajów i regionów, dokonują złoceń i malują własne ikony.

/pm/

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO