Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Papieskie nauczanie w praktyce

wtorek, 11 października 2016 06:35 / Autor: Tygodnik eM Kielce
Papieskie nauczanie w praktyce
Papieskie nauczanie w praktyce
Tygodnik eM Kielce
Tygodnik eM Kielce

Rozmowa z ks. dr. Rafałem Dudałą, diecezjalnym duszpasterzem środowisk akademickich.

– W Kielcach nauczanie świętego Jana Pawła II realizowane jest w praktyce. Przykładem Centrum Duszpasterskie Wesoła54. Ma ono wiele propozycji dla rodzin, przedsiębiorców, młodzieży.

– Kościół akademicki świętego Jana Pawła II od początku swego istnienia proponował szeroką ofertę duszpasterską dla wielu środowisk. Dziś Centrum skupia wszystkie grupy wiekowe, a jego działania inspirowane są nauczaniem  Patrona.

– Jan Paweł II jest patronem rodzin. Co im proponujecie? 

– Niedzielne msze rodzinne o godzinie 10.30 gromadzą coraz większą liczbę małżeństw z dziećmi. Niebawem pojawią się kazania równoległe: dorośli słuchać będą homilii w kościele, zaś w sali obok dzieci będą miały katechezę dostosowaną do ich wieku i możliwości percepcji. Towarzyszyć temu będą zróżnicowane formy plastyczne i muzyczne.

– Małżeństwo przed rozpadem może uchronić choćby dobry kurs przedmałżeński. 

– Dlatego kursy narzeczeńskie w Centrum prowadzimy przy użyciu metod aktywizujących. Nie są to wyłącznie katechezy dostarczające wiedzę, ale żywe opowieści, które przybliżają trud i piękno budowania małżeństwa. Stąd podczas kursu katecheza łączy się z dialogiem, świadectwem i ćwiczeniami, a wszystko w służbie lepszego poznania się narzeczonych. Na czas kryzysu dostarczamy już teraz odpowiedniej „szczepionki”, której podstawą jest teologia małżeństwa, inspirowana papieskim nauczaniem. Kontynuacją kursów jest najnowsza nasza inicjatywa, czyli GWAR – Grupa Wsparcia Aktywnych Rodziców. W jej ramach oferujemy między innymi wymianę doświadczeń, wsparcie oraz szukanie inspiracji rodzicielskich.

– Jan Paweł II zwracał uwagę na rolę kobiet w rodzinie, świecie i Kościele. 

– Dlatego kobietom proponujemy comiesięczne spotkania w ramach grupy, która zrodziła się po tegorocznych kobiecych rekolekcjach wielkopostnych (na przyszły rok planujemy rekolekcje dla mężczyzn). Spotykają się panie różnego stanu i wieku, co pokazuje bogactwo wspólnoty Kościoła. Tematyka spotkań jest różnorodna: emocje, feminizm czy finanse. Uczestniczki zarówno słuchają wykładów zaproszonych gości, jak i same dyskutują. Kolejną propozycją są przedpołudniowe spotkania dla mam z małymi dziećmi. W naszym kościele odbywają się także dni skupienia dla członkiń Świętokrzyskiego Klubu Amazonek. Pozwalają one, w kontekście modlitwy i wspólnej refleksji, na nowo odkrywać i potwierdzać godność kobiety w obliczu cierpienia. Wszystkie te spotkania przybliżają nam także bogactwo myśli Jana Pawła II.

– W swym nauczaniu wiele miejsca poświęcał on także młodzieży. Jak przekłada się to na praktykę duszpasterską w Centrum? 

– Mamy propozycje przede wszystkim dla studentów. Dominikańskie spotkania akademickie odbywają się we wtorki. Krąg biblijny, działalność charytatywna oraz rozmowy z ciekawymi gośćmi to tylko niektóre z propozycji. Najważniejszym elementem aktywności jest niedzielna Msza święta akademicka o godzinie 18.30. Wspaniała oprawa wokalna naszej scholi to dodatkowa pomoc w odkrywaniu piękna i głębi przeżywanego misterium. Przy tej okazji zapraszamy na rekolekcje akademickie na dobry początek (9-12 października), a dzień później na Mszę świętą z okazji inauguracji roku akademickiego. Wreszcie w czwartek spotyka się duszpasterstwo postakademickie 25+ dla tych, którzy już skończyli studia, ale wciąż pragną rozwijać własną duchowość i pogłębiać relacje przyjaźni z innymi. Nie zapominamy przy tym o modlitwie o powołania do życia małżeńskiego i rodzinnego.

– Nauczanie Jana Pawła II było także inspiracją dla utworzenia Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”. 

– Jan Paweł II był blisko ludzi, którzy odpowiadali za chrześcijański kształt życia społeczno-politycznego i społeczno-ekonomicznego. Jego wypowiedzi wciąż oczekują na pełniejszą realizację. Od dwóch lat naszą praktyczną odpowiedzią jest włączenie się w ogólnopolski projekt Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”. Zaowocowało to comiesięcznymi spotkaniami formacyjnymi, które przybliżają etyczne aspekty prowadzonego biznesu. Chcemy wypromować model moralnego menadżera, który w przestrzeni chrześcijańskich wartości szuka motywacji do wypełniania merytorycznych obowiązków. W człowieku dostrzegamy nie tylko przedsiębiorcę, ale też chrześcijanina prowadzącego działalność gospodarczą. I jemu proponujemy pomoc w pogłębieniu życia duchowego. W ten sposób integrujemy środowisko świętokrzyskich biznesmenów. Kielecki „Talent” dał początek takiemu duszpasterstwu w Staszowie, a niebawem powstaną dwa kolejne ośrodki. Kolejnym krokiem, dopełniającym działalność tego duszpasterstwa, będą spotkania skierowane do osób pragnących włączyć się w kształtowanie życia politycznego w naszym regionie. Widzimy więc, że społeczne nauczanie Jana Pawła II wydaje się w tych kwestiach tyleż ponadczasowe, co niezwykle praktyczne.

– Młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie Akademii Przedsiębiorczości…

– Prowadzą ją młodzi ludzie, którzy nie chcą być tylko pracownikami najemnymi i przygotowują się do założenia własnej działalności gospodarczej. Celem jest poznawanie ludzi, którym powiodło się w biznesie. Akademia wspiera w rozwoju osobistym, potwierdzając przy tym, iż wiara i ekonomia winny iść ze sobą w parze. Młodzi ludzie otrzymują pomoc w napisaniu CV bądź przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej.

– Warto też wspomnieć o Szkole Pisania Ikon…

– Wspiera się ona na trzech filarach: intelektualnym (wykłady przybliżające historię ikonografii, filozofię i teologię, historię Kościoła katolickiego i prawosławnego, muzykę cerkiewną), duchowym (dni skupienia, spotkania modlitewne czy msze święte połączone z obrzędem błogosławienia ikon) oraz praktycznym (praca warsztatowa przygotowująca materiały i sam proces tworzenia ikony).

– Ale Centrum Duszpasterskie to jeszcze coś więcej…

– Wesoła54 to także codzienne Msze święte, Centrum Inspiracji Psychologicznej „Skrzydła”, studencka część Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", kursy języków obcych oraz propozycje wspólnych wyjazdów pielgrzymkowych i turystycznych. U nas swoje spotkania mają Ruch Czystych Serc i Klub Inteligencji Katolickiej. Zachęcam więc do zainteresowania się bogatą propozycją Centrum Duszpasterskiego Wesoła54. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.

– Dziękuję za rozmowę. 

Katarzyna Bernat 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO