Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Przed nami Tydzień Misyjny

sobota, 17 października 2015 17:06 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Przed nami Tydzień Misyjny
Przed nami Tydzień Misyjny
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

„Od nawrócenia do misji” to hasło tegorocznego Tygodnia  Misyjnego.  Obchodzony w dniach 18-24 października 2015 r. stanowi zwieńczenie Roku Duszpasterskiego przeżywanego w duchu wezwania: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

„ Na ogromnej przestrzeni misyjnej działalności Kościoła każdy wierzący jest wezwany, by jak najlepiej przeżywał swoje zaangażowanie wynikające z chrztu, zgodnie ze swoją osobistą sytuacją życiową. Wspaniałomyślną odpowiedź na to uniwersalne powołanie mogą dać osoby konsekrowane poprzez intensywne życie modlitewne i jedność z Panem i Jego odkupieńczą ofiarą” – przypomina Papież Franciszek. Zatem jest to czas nie tylko do refleksji nad dziełem misyjnym Kościoła, ale też nad naszym zaangażowaniem w to dzieło.

Tydzień Misyjny rozpoczyna się Światowym Dniem Misyjnym. W tym roku przypada on 18 października. - W orędziu na Światowy Dzień Misyjny 2015 r. Ojciec Święty podkreśla, że tegoroczny Tydzień Misyjny z racji przeżywania Roku Życia Konsekrowanego, jest inspiracją do modlitwy i refleksji. Papież z jednej strony przypomina, że każdy ochrzczony jest powołany do świadczenia o Panu Jezusie poprzez głoszenie wiary otrzymanej jako dar, a z drugiej podkreśla, że w sposób szczególny dotyczy to osób konsekrowanych. Ojciec Święty zaznacza, że idea wiernego naśladowania Chrystusa , która spowodowała pojawienie się życia konsekrowanego w Kościele, jest odpowiedzią na Jego wezwanie, żeby wziąć krzyż i podążać za Nim – podkreśla Ks. Łukasz Zygmunt, Dyrektor Diecezjalny Papieskich Dzieł Misyjnych.

Tydzień Misyjny posiada dwa wymiary. Pierwszy związany jest z duchowym i osobistym przeżywaniem wydarzenia.

- Tydzień Misyjny ma za zadanie przypomnieć nam o naszym obowiązku włączania się w życie kościoła i dawania dobrego przykładu innym: wzoru miłości i głębokiej wiary w Chrystusa. Ten obowiązek spoczywa przede wszystkim na osobach konsekrowanych, ale także na każdym z nas. W głoszenie Ewangelii w sposób szczególny włączają się Instytucje i Dzieła Misyjne Kościoła. Ale ich istnienie i powodzenie w działaniu w dużej mierze zależy właśnie od osób świeckich – przypomina ks. Zygmunt.Kapłan wspomina słowa jednej z sióstr zakonnych, która powiedziała, że „misje to miłość”. – Myślę, że to najtrafniejsza definicja misji. Bo ten, kto pokochał Chrystusa i Jego naukę, będzie chciał się tym dzielić. Będzie dążył do tego, by tą miłością rozpalić cały świat.

Drugi wymiar Tygodnia Misyjnego zawiera w sobie pomoc materialną.

- Oprócz wsparcia duchowego bardzo istotna jest także pomoc materialna. Bez niej nie byłoby misji. Dzięki zebranym ofiarom tylko w tym roku Misyjne Dzieło Diecezji Kieleckiej zrealizowało kilkanaście projektów. Były to między innymi: budowa kaplicy w Brazylii, gdzie posługuje ksiądz Piotr Pochopień, budowa dwóch kaplic na wybrzeżu Kości Słoniowej, dokończenie budowy domu parafialnego i salek katechetycznych w Peru, gdzie posługuje ks. Grzegorz Pańczyk, budowa przedszkola, czy zakup łodzi dla księdza Tomasza Cieniucha, by mógł docierać do wszystkich swoich parafian. Tych projektów było naprawdę dużo, za co pragnę serdecznie podziękować. Z głębi serca dziękuję wszystkim zaangażowanym w Dzieło Misyjne Kościoła ogarniając wszystkich darem modlitwy. Niech Bóg wynagrodzi Waszą hojność i życzliwość – dodaje ks. Łukasz Zygmunt.

Przypominamy, że zebrane w Niedzielę Misyjną ofiary przekazywane są do dyspozycji papieżowi. Następnie, poprzez Kongregację ds. Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary zebrane środki przeznaczane są na konkretne projekty.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO