Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

[SONDA] To było 41 lat temu... Jak zapamiętaliśmy wybór JPII na Stolicę Piotrową?

środa, 16 października 2019 12:14 / Autor: Michał Łosiak
[SONDA] To było 41 lat temu... Jak zapamiętaliśmy wybór JPII na Stolicę Piotrową?
[SONDA] To było 41 lat temu... Jak zapamiętaliśmy wybór JPII na Stolicę Piotrową?
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Dokładnie 41 lat temu kardynał Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową, przyjmując imię Jana Pawła II. Był to przełomowy moment w historii Kościoła, ale również naszej ojczyzny. Nic więc dziwnego, że jego przesłanie realizowane jest m.in. przez szczytne inicjatywy, a wspomnienia o Papieżu Polaku i jego wyborze pozostają wciąż żywe w sercach wielu mieszkańców naszego kraju.

Kiedy 16 października 1978 roku cały świat usłyszał „Habemus Papam” z balkonu bazyliki św. Piotra, chyba mało kto spodziewał się, że 264. papieżem zostanie młody kardynał z Krakowa – biskup Karol Wojtyła. Sam wybór był nie tylko zaskakujący dla opinii publicznej, ale również dla rządzących w Polsce komunistów.

Przez cały swój pontyfikat św. Jan Paweł II odbył 104. pielgrzymki na wszystkich zamieszkałych kontynentach. Jak mówi ks. Rafał Dudała, jego przesłanie wciąż zadziwia swą aktualnością. – Nauczanie papieża doskonale wpisało się w to, co stanowi dziedzictwo nauczania Kościoła, czyli proklamację Ewangelii i aplikowanie jej w rzeczywistość. Warto zastanowić się, czy przesłanie świętego Jana Pawła Ii jest wciąż żywe. Tutaj, pozostając uczciwym, troszkę nam to skrzypi – tłumaczy ksiądz Dudała.

Papież napisał 14 encyklik, ponad 40 listów apostolskich oraz 14 adhortacji, ale jego nauczanie to nie tylko teoria, także i praktyka. Wypełnia je m.in. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, która od lat wspiera uzdolnioną młodzież z ubogich rodzin. Również w diecezji kieleckiej wolontariusze zbierali środki na ten cel. – W akcję zostały włączone wszystkie parafie naszej diecezji. Sami stypendyści prowadzili kiermasz  i uczestniczyli w Mszach Świętych – mówi ksiądz Marcin Boryń, diecezjalny duszpasterz młodzieży. W diecezji kieleckiej wsparcie otrzymuje obecnie 54 stypendystów.

A jak kielczanie zapamiętali wybór św. Jana Pawła II? O to zapytał nasz reporter Marian Wąchała.

Posłuchaj sondy:

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO