Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Sześć lat od kanonizacji św. Jana Pawła II. Co dziś mówi do nas papież?

poniedziałek, 27 kwietnia 2020 13:41 / Autor: Michał Łosiak
Sześć lat od kanonizacji św. Jana Pawła II. Co dziś mówi do nas papież?
Sześć lat od kanonizacji św. Jana Pawła II. Co dziś mówi do nas papież?
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Mija sześć lat od kanonizacji św. Jana Pawła II. – Już od 2005 roku towarzyszyło nam poczucie, że mamy w Niebie orędownika – mówi ks. Grzegorz Stachura, wikariusz parafii katedralnej w Kielcach. Czy przesłanie papieża Polaka jest nadal aktualne?

Dokładnie 27 kwietnia 2014 roku na placu św. Piotra w Rzymie papież Franciszek ogłosił Jana Pawła II świętym. W wielkiej uroczystości wziął również udział papież senior, bliski współpracownik papieża Polaka – Benedykt XVI. – To było formalne dopełnienie wszystkiego, co wiązało się z naszymi emocjami w 2005 roku. Wówczas pojawiło się słynne hasło „Santo Subito”, czyli „Święty Natychmiast”. Mieliśmy wówczas poczucie, że mamy w Niebie orędownika – tłumaczy ks. Grzegorz Stachura.

W procesie kanonizacyjnym główną rolę odegrał cud za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, ale również jego bogate nauczanie, które jest aktualne również dzisiaj. – Myślę, że to co najważniejsze zawarte jest w dwóch ostatnich rozdziałach jego książki „Przekroczyć próg nadziei”. Doskonale wpisuje się to w nasze czasy, bo papież mówi o tym, żeby się nie lękać, żeby walczyć z lękiem i aby wejść w obszar nadziei. Święty Jan Paweł II genialnie mówi o budowaniu mądrości życia na bojaźni Bożej – wyjaśnia nasz rozmówca i dodaje, że obecnie ważna jest również modlitwa o wstawiennictwo papieża.

Święty Jan Paweł II podczas swojego pontyfikatu często zwracał uwagę na sytuację rodziny we współczesnym świecie. Jak zauważa ks. Grzegorz Stachura papieskie nauczanie w trakcie tzw. narodowej kwarantanny nabiera szczególnego znaczenia. – Trzeba budować rodzinę i spojrzeć, co możemy w niej poprawić oraz jak znaleźć drogę do zgody, szacunku i miłości.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO