Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Jędrzejowie

czwartek, 05 lipca 2018 12:50 / Autor: Beata Kwieczko
XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Jędrzejowie
XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Jędrzejowie
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Alicja Węgorzewska, Jerzy Trela i Maciej Zakościelny. Takie gwiazdy będą gośćmi tegorocznego XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej, który rozpocznie się w najbliższą sobotę w klasztorze Ojców Cystersów w Jędrzejowie. Podczas festiwalu wystąpią również Zespoły Pieśni i Tańca "Mazowsze" oraz "Śląsk".

 

Tegoroczny festiwal ma szczególne znaczenie, ponieważ odbędzie się w jubileuszowym roku 800-lecia przybycia do Jędrzejowa błogosławionego Wincentego Kadłubka oraz w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. To właśnie z tego powodu część koncertów będzie poświęcona tym rocznicom.

Wydarzenie zainaugurują "Rozważania o historii Polski mistrza Wincentego Kadłubka". Fragmenty „Kroniki Polskiej” odczytają aktorzy Jerzy i Wojciech Trela. Tego dnia wystąpi również Jędrzejowski Chór Miejski pod dyrekcją Małgorzaty Banasińskiej-Barszcz. Na 14 lipca zaplanowano koncert muzyki polskiej i światowej, podczas którego będzie można usłyszeć utwory takich kompozytorów jak Chopin, Ogiński, Agratina czy Liszt. Tydzień później odbędzie się koncert polskiej muzyki wokalnej. Utwory Moniuszki, Chopina i Paderewskiego zaprezentują Agnieszka Osiecka-Bochenek, Michał Borkowski i Janusz Frączek. Tego dnia wystąpią również soliści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Natomiast 28 lipca będzie można posłuchać polskiej muzyki instrumentalnej. W jędrzejowskim klasztorze zabrzmią utwory Wieniawskiego, Młynarskiego, Ogińskiego i Chopina.

4 sierpnia z koncertem "Mazowsze Niepodległej" wystąpi Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” pod dyrekcją Jacka Bonieckiego. Warto zaznaczyć, że grupa w tym roku obchodzi 70-lecie swojego istnienia. W kolejną sobotę w klasztorze zaśpiewa Chór Ziemi Włodawskiej „Vlodaviensis” pod dyrekcją Marcina Obuchowskiego.

18 sierpnia w Jędrzejowie będzie gościł Maciej Zakościelny. Aktor weźmie udział w koncercie "Niepodległa w rodzinie Jana Pawła II", podczas którego będzie można wysłuchać poematu „Modlitwa, która dotyka Ojczyzny”.

Finał festiwalu odbędzie się w niedzielę, 26 sierpnia, tradycyjnie w uroczystości odpustowe w klasztorze. Przed publicznością wystąpią Alicja Węgorzewska i Robert Grudzień. Wszystkie sobotnie koncerty odbędą się o godzinie 19. Jedynie koncert finałowy rozpocznie się o godzinie 19.15.

Organizatorami Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej są Archiopactwo Cysterskie w Jędrzejowie, Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno - Naukowe, Fundacja im. Mikołaja z Radomia, Urząd Miejski oraz Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO