Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Znamy szczegóły Rajdu im. Westerplatczyków

wtorek, 21 czerwca 2022 10:50 / Autor: Michał Łosiak
Znamy szczegóły Rajdu im. Westerplatczyków
Znamy szczegóły Rajdu im. Westerplatczyków
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Specjalny rajd, oficjalne uroczystości i premiera filmu – to tylko niektóre z wydarzeń zaplanowanych w ramach tegorocznej akcji „Pamiętamy o Westerplatczykach”, której pomysłodawcą jest biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk.

W poniedziałek odbyło się spotkanie komitetu społecznego. Terminarz wydarzeń i spotkań przedstawiła Magdalena Fogiel-Litwinek, zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Ochotniczych Hufców Pracy.

II Rajd Rowerowy im. Westerplatczyków z Kielc na Westerplatte wyruszy 27 sierpnia sprzed kieleckiej katedry. Uczestnicy pokonają ponad 500 kilometrów w ciągu pięciu dni i dotrą do dawnej pomorskiej placówki. Dwie grupy rowerzystów przez całą trasę rajdu będą promowały pamięć o żołnierzach 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach oraz województwo świętokrzyskie. 1 września wezmą udział w uroczystych obchodach organizowanych przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Także 1 września w regionie świętokrzyskim odbędzie akcja „Znicz pamięci dla Westerplatczyka”. Uczestnicy odwiedzą groby 35 Westerplatczyków. Wojewódzkie uroczystości zaplanowano zaś 7 września. Rozpocznie je Msza Święta w bazylice katedralnej. Ich dalszą część zaplanowano w Wojewódzkim Domu Kultury. Przewidziana jest także premierowa projekcja filmu „Kieleckie Westerplatte”. Szczegóły o filmie: http://www.emkielce.pl/kultura/powstaje-film-o-westerplatczykach-za-nami-pierwszy-klaps

Z kolei 14 września odbędzie się gra miejska „Kieleccy Westerplatczycy – śladami II Wojny Światowej i jej bohaterów”. Uczestnikami będą nauczyciele i uczniowie kieleckich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Podczas gry młodzież odwiedzi pomniki i groby bohaterów II wojny światowej.

(źródło: UMWŚ)

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO