Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Żonkile posadzone. Rozpoczęła się kolejna edycja kampanii Pola Nadziei

wtorek, 10 października 2017 13:29 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Symbolicznym zasadzeniem cebulek żonkili przy hospicjum na kieleckim Czarnowie rozpoczęła się kolejna edycja kampanii Pola Nadziei. Oprócz tego kilka tysięcy kwiatów posadzonych zostanie przy szkołach w regionie i na pasie zieleni przy ulicy Warszawskiej w Kielcach. To akcja, której celem jest promowanie opieki paliatywnej. Z jednej strony chodzi o edukację społeczeństwa, z drugiej pozyskiwanie funduszy na opiekę dla szczególnie potrzebujących. 

Wiosną kwitnące rośliny zostaną ścięte i będą rozdawane przez wolontariuszy, którzy wezmą udział w zbiórce pieniędzy na prowadzenie Hospicjum imienia św. Matki Teresy z Kalkuty. Tradycyjnie zorganizowane zostaną także przedsięwzięcia informujące o działalności placówki. Gros działań Caritas Diecezji Kieleckiej kieruje do młodzieży, dzięki czemu młodsze pokolenie dowiaduje się czym są hospicja i dlaczego są tworzone. - W ten sposób budzi się wrażliwość na potrzeby osób chorych i cierpiących - mówi ksiądz Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej. - Wiele środowisk zwraca się do nas z pytaniem o to, jak mogą wesprzeć hospicjum. Oczywiście jednym z celów kampanii jest pozyskiwanie funduszy dlatego, że potrzeby tej placówki wciąż są duże. Zużywa się aparatura, środki medyczne na bieżąco są potrzebne. Funduszy z NFZ nie starcza na wszystko, więc dzięki zbiórkom jesteśmy w stanie zapewnić bezpłatną opiekę – mówi ks. Krzysztof Banasik.

Obecnie pod opieką hospicjum w Kielcach znajduje się 28 pacjentów. Ponadto w części opiekuńczo-leczniczej przebywa 16 podopiecznych. Personel medyczny wspiera kilkudziesięciu wolontariuszy – głównie młodzi ludzie.

- Wolontariusze udzielają się zarówno bezpośrednio przy pacjentach, jak i przy różnych akcjach. Ta pomoc jest niezbędna. Dziękuję moim wolontariuszom, że są i zapraszam kolejnych - mówi Angelika Steciak, koordynator wolontariatu hospicyjnego. - Cechą każdej osoby, która chce pomagać jest niewątpliwie empatia. Liczy się też chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. To warunek by spełnić się w wolontariacie. A pomoc w hospicjum wcale nie musi być trudna. Przygotowujemy wolontariuszy pod kątem specjalistycznych szkoleń z lekarzem i pielęgniarką. Pilnujemy też tego, aby wolontariusze odpoczywali, dbali o siebie i patrzyli też na swój dobrostan – mówi Angelika Steciak.

Kampania Pola Nadziei jest organizowana w wielu polskich miastach. Ogólnokrajowy wymiar przybrała w 2003 roku. Od lat symbolem akcji jest żonkil.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO