Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

To pierwsza taka publikacja w Polsce. "Historia świętokrzyskiego komiksu" już w druku

czwartek, 09 stycznia 2020 15:28 / Autor: Beata Kwieczko
To pierwsza taka publikacja w Polsce. "Historia świętokrzyskiego komiksu" już w druku
To pierwsza taka publikacja w Polsce. "Historia świętokrzyskiego komiksu" już w druku
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

"Nie tylko Yorgi. Historia świętokrzyskiego komiksu" to tytuł publikacji autorstwa Pawła Chmielewskiego, która zostanie wydana 20 stycznia przez Stowarzyszenie Twórcze "Zenit". Książka ukaże się w trzech tomach i będzie pierwszym tego typu wydawnictwem o dziejach jednego regionu z dziedziny historii komisu w Polsce.

Paweł Chmielewski podkreśla, że publikacja ma ogromne znaczenie dla historii komiksu w Polsce. - Nikt jeszcze dotychczas nie zrobił czegoś takiego jak monografia komiksu, a w zasadzie historyjek obrazkowych i wszystkich rysunków, które przypominają komiks w danym regionie, dlatego Kielce będą pierwsze - mówi Paweł Chmielewski, redaktor naczelny magazynu kulturalnego "Projektor" i autor książki.

Skąd wziął się pomysł na wydanie publikacji? - Piszę o komiksie i popkulturze już od kilkunastu lat. W międzyczasie powstało kilka mniejszych bądź większych tekstów na temat komiksu, głównie współczesnego, trochę międzywojennego, ale w pewnym momencie znajomi, którzy zajmują sie krytyką komiksową i tworzą komiksy podsunęli mi pomysł, żebym napisał coś w rodzaju historii komiksu w Kielcach i całym regionie. Stwierdzili, że jeżeli nie zrobię tego w tym momencie, to taka publikacja nigdy nie powstanie, bo pamięć ludzka jest bardzo ulotna. Poza tym kilkadziesiąt lat temu niewiele się mówiło o komiksie, a niektórzy autorzy się wstydzili, że go tworzyli. Drugim powodem było to, że otrzymałem stypendium twórcze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i mogłem odłożyć wszystkie inne zajęcia, żeby przez kilka miesięcy zająć się pisaniem - tłumaczy Chmielewski.

Tytuł książki nawiązuje do kieleckiego, najbardziej znanego bohatera komiksowego. - Yorgi nie jest jedyny, bo tych bohaterów i twórców jest przynajmniej kilkudziesięciu - zauważa autor.

Publikacja obejmuje przegląd autorów oraz komiksów wydanych na łamach prasy i w formie albumowej. Autor przedstawia w niej rolę wydawców czasopism, życiorysy twórców, przemiany historyczne, wpływ wydawanych komiksów na inne dziedziny kultury i związki z ideami panującymi w danej epoce. Wydawnictwo traktuje również o przedrukach w prasie kieleckiej i lokalnych mutacjach gazet ogólnopolskich.

Pierwszy tom książki pt. "Bill i Walenty Grypka atakują!" obejmuje lata 1859-1948 i składa się z sześciu rozdziałów. Autor opisuje w nich twórczość pioniera polskiego komiksu prasowego - Franciszka Kostrzewskiego i jego naśladowców. W dalszych częściach przedstawia komiks amerykański w kieleckich gazetach międzywojnia, Koziołka Matołka i jego wpływ na kulturę, przełomową "historyjkę z dymkami", która powstała w Ćmielowie, gazety "gadzinowe" okresu II wojny światowej i początki socrealistycznego komiksu w regionalnej prasie powojennej. Książka zawiera 91 ilustracji, dokładne indeksy nazwisk, postaci komiksowych i publikacji.

Książka, która obecnie jest w druku, będzie liczyć 124 strony i będzie mieć format A4. Egzemplarze dostępne będą wyłącznie w subskrybcji, co oznacza, że książkę otrzymają tylko osoby zainteresowane, które wpłacą pieniądze. Subskrypcja kończy się 15 stycznia. Do tej pory książkę zamówiło około 60 osób, wśród których są głównie twórcy, kolekcjonerzy i badacze. Osoby zainteresowane posiadaniem publikacji mogą zamówić ją poprzez stronę internetową Magazynu "Projektor" lub profil na Facebooku. Książka kosztuje 49 złotych.

Kolejne tomy ukażą się jeszcze w tym roku i będą nosić tytuły "Dawno temu na ulicy Sienkiewicza (1949-2006)" i "Paint-Men: Przyszłość, która nadeszła (-2019)".

Paweł Chmielewski jest redaktorem naczelnym magazynu kulturalnego "Projektor". Publikował m.in. w "Zeszytach Komiksowych", "Studiach Sienkiewiczowskich", "Biurze Literackim", "Komiks i my", "Ha!art", "Teraz". To autor książek: "Słowacki w supermarkecie", "Słowacki w supermarkecie 2.0", "Słowacki w McDonaldzie", nagrodzonych tekstów dramaturgicznych, scenariuszy komiksów "12 prac Delty 800", "Pułapka Gargancjana", "Delta 800 – misja", "Przygody Władka", "Paderewski w Białym Domu", "Kot w butach".

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO