Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

80 lat po Zbrodni Katyńskiej. IPN przygotował materiały

piątek, 10 kwietnia 2020 08:36 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

13 kwietnia będziemy obchodzić Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej przygotował i opublikuje na swoich stronach internetowych wiele projektów. Wśród nich znajdą się wystawy, wydawnictwa i wykłady online oraz infografiki i promocja płyty z wykładem prof. Swianiewicza "Sprawa Katynia".

W tym roku będziemy obchodzić 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej dokonanej przez NKWD na zlecenie najwyższych władz ZSRS. Już 10 kwietnia na stronach oraz kanałach mediów społecznościowych IPN odbędzie się promocja płyty w języku polskim i angielskim "Sprawa Katynia" z wykładem prof. Stanisława Swianiewicza, wybitnego sowietologa i świadka sowieckiej zbrodni z kwietnia 1940 roku.

Od 17 kwietnia w sieci Empik oraz w placówkach Poczty Polskiej do sprzedaży trafi najnowszy numer Biuletynu IPN, który poświęcony będzie 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Zostanie do niego dołączona broszura  "Katyń", w której znajdzie się wiele pytań i odpowiedzi dotyczących Zbrodni Katyńskiej.

Dla uczniów, nauczycieli, ale także innych pasjonatów polskich dziejów IPN przygotował wirtualną paczkę historyczną dotyczącą mordu na polskich elitach, przydatną szczególnie teraz, podczas pracy i nauki zdalnej. Znajdą się w niej warsztaty, teki edukacyjne, publikacje, artykuły, wystawy, materiały filmowe oraz portale IPN zawierające m.in. listę osób zamordowanych w Charkowie, Katyniu i Twerze. Dodatkowym uzupełnieniem lekcji online na ten temat może być wystawa elementarna IPN "Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit", która również jest do pobrania w formie pdf. Wszystkie te informacje dostępne są na portalu edukacja.ipn.gov.pl

Poza tym na stronie internetowej IPN zamieszczone są wszystkie inne plany Instytutu związane z obchodami 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Warszawie oraz pozostałych regionach Polski. Wśród nich m.in. filmy, prelekcje i dyskusje online z udziałem specjalistów IPN, które publikowane będą na kanale IPNtv.

W wyniku Zbrodni Katyńskiej, do której doszło wiosną 1940 roku, zamordowano około 22 tysiące polskich obywateli, w tym oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej Polskiej. Decyzja o mordzie zapadła na szczycie władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele. Masowych zbrodni NKWD dokonywało m.in. w Lesie Katyńskim, który stał się symbolem zbrodni. Przez wiele lat władze sowieckiej Rosji wypierały się z odpowiedzialności za to ludobójstwo, przerzucając winę za jego dokonanie na III Rzeszę Niemiecką.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO