Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

80 lat po Zbrodni Katyńskiej. IPN przygotował materiały

piątek, 10 kwietnia 2020 10:36 / Autor: Beata Kwieczko
80 lat po Zbrodni Katyńskiej. IPN przygotował materiały
80 lat po Zbrodni Katyńskiej. IPN przygotował materiały
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

13 kwietnia będziemy obchodzić Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej przygotował i opublikuje na swoich stronach internetowych wiele projektów. Wśród nich znajdą się wystawy, wydawnictwa i wykłady online oraz infografiki i promocja płyty z wykładem prof. Swianiewicza "Sprawa Katynia".

W tym roku będziemy obchodzić 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej dokonanej przez NKWD na zlecenie najwyższych władz ZSRS. Już 10 kwietnia na stronach oraz kanałach mediów społecznościowych IPN odbędzie się promocja płyty w języku polskim i angielskim "Sprawa Katynia" z wykładem prof. Stanisława Swianiewicza, wybitnego sowietologa i świadka sowieckiej zbrodni z kwietnia 1940 roku.

Od 17 kwietnia w sieci Empik oraz w placówkach Poczty Polskiej do sprzedaży trafi najnowszy numer Biuletynu IPN, który poświęcony będzie 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Zostanie do niego dołączona broszura  "Katyń", w której znajdzie się wiele pytań i odpowiedzi dotyczących Zbrodni Katyńskiej.

Dla uczniów, nauczycieli, ale także innych pasjonatów polskich dziejów IPN przygotował wirtualną paczkę historyczną dotyczącą mordu na polskich elitach, przydatną szczególnie teraz, podczas pracy i nauki zdalnej. Znajdą się w niej warsztaty, teki edukacyjne, publikacje, artykuły, wystawy, materiały filmowe oraz portale IPN zawierające m.in. listę osób zamordowanych w Charkowie, Katyniu i Twerze. Dodatkowym uzupełnieniem lekcji online na ten temat może być wystawa elementarna IPN "Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit", która również jest do pobrania w formie pdf. Wszystkie te informacje dostępne są na portalu edukacja.ipn.gov.pl

Poza tym na stronie internetowej IPN zamieszczone są wszystkie inne plany Instytutu związane z obchodami 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Warszawie oraz pozostałych regionach Polski. Wśród nich m.in. filmy, prelekcje i dyskusje online z udziałem specjalistów IPN, które publikowane będą na kanale IPNtv.

W wyniku Zbrodni Katyńskiej, do której doszło wiosną 1940 roku, zamordowano około 22 tysiące polskich obywateli, w tym oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej Polskiej. Decyzja o mordzie zapadła na szczycie władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele. Masowych zbrodni NKWD dokonywało m.in. w Lesie Katyńskim, który stał się symbolem zbrodni. Przez wiele lat władze sowieckiej Rosji wypierały się z odpowiedzialności za to ludobójstwo, przerzucając winę za jego dokonanie na III Rzeszę Niemiecką.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO