Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Bździel i chleb indyjski podczas świętowania

czwartek, 25 sierpnia 2016 15:29 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Bździel i chleb indyjski podczas świętowania
fot. fb.com/muzeumwsikieleckiej
Bździel i chleb indyjski podczas świętowania
fot. fb.com/muzeumwsikieleckiej
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Pokazy kulinarne, dawne maszyny do wytwarzania mąki w akcji oraz liczne koncerty muzyki folkowej i popularnej – takie atrakcje czekają na gości Święta Chleba, które odbędzie się w tę niedzielę w Parku Etnograficznym w Tokarni. Imprezę rozpocznie przedpołudniowa msza święta w kościele z Rogowa. Po niej ruszy korowód. Zainscenizowany zostanie obrzęd „Okrężna” czyli składania wieńca dożynkowego. 

Po godzinie 13 rozpoczną się koncerty i pokaz wypieku chleba indyjskiego w wykonaniu Sange Sooda, kucharza pochodzącego z Wielkiej Brytanii. W amfiteatrze w Parku Etnograficznym wystapią Rogowianki, Bolechowianki, Domaszowianki oraz uzdolniony Akordeonista Kamil Połonka. O godzinie 15 na scenie pojawi się zespół Kaszubki z Chwaszczyna na Kaszubach, w wykonaniu zespołu ludowe pieśni regionalne. Danuta Jastrzębska, liderka zespołu wspólnie z Beatą Wojciechowską, kierownik Działu Etnografii Muzeum Wsi Kieleckiej zaproszą do spichlerza ze Złotej Pińczowskiej na wystawę pt. „Poznajemy regiony etnograficzne Polski – Kaszuby”. 

Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej zapowiada że, podczas wydarzenia będzie można przyjrzeć się pracy Bździela, czyli młyna osadzonego na rzece. 

- Będziecie państwo mogli zobaczyć w jaki sposób ten mechanizm pracuje i w jaki sposób Bździel miele zboże na mąkę. Oczywiście będzie tam też nasz etnograf Krzysztof Karbownik, który szczegółowo opowie o Bździelach i o tej tradycji, która jest związana z regionem świętokrzyskim, o młynarstwie, które tutaj ma bogatą tradycję – zapowiada Beata Ryń. Jak co roku uruchomiony zostanie zabytkowy, ale wciąż sprawny wiatrak z Dębna. Święto Chleba to jedyna okazja w roku, gdy jego mechanizm jest wprawiany w ruch. - Wiemy, że nasi stali bywalcy czekają na ten moment – mówi Beata Ryń z MWK.

Niedzielne Święto Chleba w Tokarni rozpocznie się o godzinie 11 i potrwa do 18.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO