Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Dziś koncert inaugurujący Festiwal Filmu i Muzyki

piątek, 09 września 2022 14:31 / Autor: Aleksandra Rękas
Dziś koncert inaugurujący Festiwal Filmu i Muzyki
Dziś koncert inaugurujący Festiwal Filmu i Muzyki
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Dzisiaj (9 września), w Filharmonii Świętokrzyskiej rozpocznie się IV Festiwal Filmu i Muzyki. Pierwszy koncert przybliży słuchaczom muzykę poważną twórców ukraińskich.

Podczas dzisiejszego wydarzenia zostaną zaprezentowane utwory zarówno kompozytorów współczesnych, Lwa Koloduba i Mirosława Skoryka, jak i również kompozytorów wcześniejszego pokolenia: Fedora Yakimenki oraz Levko Revutskyego.

- Zaczniemy kompozycją, której autorem jest Antin Rudnytsky. Będzie to „Ukraińska pieśń wiosenna” na smyczki. Rudnytsky żył w latach 1902-1972, urodził się na Ukrainie, a w latach 30. emigrował do USA. Mimo tej emigracji, pojawiał się w operach w Charkowe, we Lwowie, w Kijowie, ale także w Warszawie, gdzie nauczał – informuje Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzys

Później widzowie wysłuchają utworu Fedora Yakimenko. Będzie to Poemat-nokturn „Anioł”.

- Ten poemat został skomponowany w 1912 roku, to bardzo romantyczna kompozycja, przypominająca twórczość naszego Karłowicza. Następnie, będzie utwór „Troisti Muzyki”, Levka Koloduba. To neoklasyczna muzyka, oparta na tematach ludowych, łatwa w odbiorze – mówi.

Koncert zakończy Levko Revutsky i II Symfonia, która powstawała w latach 1926-27.

- Revutsky jest bardzo ważnym kompozytorem dla Ukraińców. Jego II Symfonia uważana jest za pierwszą narodową symfonię Ukrainy. Była dwukrotnie reaktywowana, przez długi czas uważano ją za zaginioną. Wykonamy pierwszą jej wersję, odnalezioną piętnaście lat temu – opowiada Jacek Rogala.

Koncert poprowadzi  Yaroslav Shemet, ukraiński dyrygent o polskich korzeniach. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19 w Sali Koncertowej. Festiwal objęty jest patronatem honorowym Konsulatu Generalnego Ukrainy w Krakowie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO