Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Integracja poprzez teatr

czwartek, 29 września 2022 20:27 / Autor: Łukasz Czerwiak
Integracja poprzez teatr
fot. Mateusz Wolski/KCK
Integracja poprzez teatr
fot. Mateusz Wolski/KCK
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Dwie młodzieżowe grupy teatralne współpracują w ramach projektu „Empatia” w Kieleckim Centrum Kultury. Celem spotkań jest integracja młodzieży pełnosprawnej z osobami z niepełnosprawnością.

Studio pantomimy „Praca w Toku” z KCK, które działa od trzech lat połączyło siły z kołem teatralnym pantomimy „Mimo To” działającym w szkole dla osób z niepełnosprawnościami przy ulicy Jagiellońskiej w Kielcach. Te spotkania to pierwsza współpraca obu grup.

– Chcemy pokazać, że każdy z nas jest inny i wszyscy powinniśmy się tolerować tacy jacy jesteśmy i powinniśmy mieć uwagę na nasze pewne ograniczenia. Każdy jest wartościowy. Nasza 30 osobowa grupa, która doskonale się integruje i współpracuje, świetnie to pokazuje. Spektakl będzie opowiadał o inności, ale jak to wyjdzie to zobaczymy, co dzieciakom w duszy gra, ponieważ to one wymyślają koncepcje przedstawienia – mówiła Agnieszka Kozłowska-Piasta, koordynatorka projektu. 

Żeby rozwijać umiejętności pantomimiczne organizatorzy projektu zaprosili do współpracy Bartłomieja Ostapczuka, szefa Warszawskiego Centrum Pantomimy, który od 27 września prowadził trzydniowe warsztaty.

– Podróżujemy w przestani teatru używając swojej wyobraźni i wrażliwości w poszukiwaniu treści, które nas pobudzają. Nie staramy naśladować się kogokolwiek. Burzymy też proste wyobrażenia na temat pantomimy, że jest to mim, który ma przed sobą niewidzialną ścianę, gdzieś na rynku, bo to wszystko można między bajki włożyć, to są tylko elementy techniki. Teatr pokazuje dużo więcej przede wszystkim porusza nas w środku, niezależnie czy mamy lat 12, 15 czy 68 – mówi znany nie tylko w Polsce reżyser przedstawień teatru pantomimy, autor choreografii, ruchu scenicznego oraz nauczyciel.

Program zakończy wspólnie przygotowany spektakl, który planowany jest pod koniec listopada. Reżyserką przedstawienia jest nasza redakcyjna koleżanka Ewa Lubacz, aktorka Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.

Projekt „Empatia” został dofinansowany z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura dostępna”, którego celem jest stwarzanie możliwości osobom z niepełnosprawnościami bycia konsumentami i twórcami kultury.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO