Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Na początek monodram Gałczyńskiego

poniedziałek, 20 lutego 2023 15:27 / Autor: Łukasz Czerwiak
Na początek monodram Gałczyńskiego
Fot. Organizatorzy
Na początek monodram Gałczyńskiego
Fot. Organizatorzy
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

W czwartek, 23 lutego, odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach cyklu „Podwieczorek u Starostów”. W barokowych wnętrzach Dworu Starostów Chęcińskich, monodram „Bal u Salomona” K.I. Gałczyńskiego wykona Andrzej Pieczyński.

– „Podwieczorek u Starostów” to cykliczne spotkania z literaturą - poezją i prozą - najwybitniejszych twórców polskiej literatury, przy słodkim podwieczorku w Podzamczu – informuje Katarzyna Gocał, organizatorka wydarzenia.

Na pierwszy spotkaniu, w ramach cyklu wystąpi Andrzej Pieczyński, aktor teatralny i filmowy. Znany m.in. z ról w: „Wielkim Szu”, „Ogniem i mieczem”, czy „Pianiście”.

– W kolejnych miesiącach gościem aktora Andrzeja Pieczyńskiego, pomysłodawcy i gospodarza „Podwieczorku u Starostów”, będzie zaproszony do wspólnego czytania artysta teatru, kina, pisarz lub poeta. Teatralnie zaaranżowanym wydarzeniom, towarzyszyć będzie, odpowiednio dobrana do tematu i klimatu spotkania, muzyka na żywo – dodaje Katarzyna Gocał.

Z racji obchodów Roku Aleksandra Fredry, za każdym razem organizatorzy przygotują prezentację fragmentu „Zemsty”. Celem wieczornych spotkań są także swobodne rozmowy z artystami o literaturze i pisarskim rzemiośle, przy deserze, kawie czy napoju różanym.  

– Scenariusz każdego „Podwieczorku u Starostów” będzie tworzony z myślą o najwyższych wartościach edukacyjnych i artystycznych, rozbudzających ciekawość i potrzebę obcowania z literaturą piękną. W klimacie ciepłego spotkania, synestezji dźwięków, smaków i obrazów, tak podana poezja i proza stanie się przystępniejsza i bliższa sercu, będzie wartościową i niebanalną formą promocji czytelnictwa w Polsce – podsumowuje organizatorka.

Z racji ograniczonej liczby miejsc, które wymagają rezerwacji, wydarzenie będzie również emitowane na żywo w mediach społecznościowych. Początek o godzinie 18:30.

Organizatorami cyklu są: Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Regionalne Centrum Naukowo - Technologiczne w Podzamczu oraz Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach. Czwartkowe wydarzenie patronatem honorowym objął Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, a jego mecenasem jest Marcin Perz, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice”.

PUS PLAKAT wersja ostateczna internet

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO