Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Styczniowe propozycje IPNu

wtorek, 10 stycznia 2017 12:33 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Styczniowe propozycje IPNu
fot. archiwum
Styczniowe propozycje IPNu
fot. archiwum
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Nowe wystawy i kolejne spotkania proponuje „Przystanek Historia” w Kielcach. W styczniu Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej opowiada między innymi o sowietach w Polsce i wołyńskiej zbrodni.

W tym miesiącu w „Przystanku Historia” można zapoznać się z dwiema wystawami. Jedna z nich to ekspozycja przygotowana przez warszawski oddział IPN ekspozycja pod tytułem „W objęciach Wielkiego Brata. Sowieci w Polsce 1944-1993”. Ukazuje ona różne formy uzależnienia naszego kraju od Związku Sowieckiego. To historyczna podróż poprzez takie wydarzenia jak wojna polsko-bolszewicka, podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow, represje sowieckie, porwanie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, aż po opuszczenie kraju przez radzieckich żołnierzy. Wystawa obejmuje nie tylko zagadnienia polityczne, gospodarcze, lecz także kulturalne oraz te dotyczące relacji międzyludzkich i sposobów wzajemnego postrzegania się Polaków i Rosjan.

Kolejną wystawę pt. „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma” sporządzili historycy ze szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Ekspozycja prezentuje historię zbrodni popełnionej na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej podczas II wojny światowej. O tych tragicznych wydarzeniach opowiadają sami ich świadkowie. We wspomnieniach przywołują swych pomordowanych bliskich, sąsiadów, nazwy miejscowości. Większość spośród ofiar Zbrodni Wołyńskiej do dziś pozostaje bezimienna. Nieznane są też miejsca ich pogrzebania, bowiem mordercy zacierali ślady swoich czynów. Wystawa prezentuje Kresy Wschodnie w aspekcie terytorialnym, wielonarodowym i wielokulturowym. Omawia sytuację ludności kresowej podczas okupacji, a także założenia narodowościowej polityki ukraińskiej.

Kielecki „Przystanek Historia” zachęca także do udziału w spotkaniach z badaczami przeszłości. W środę 11 stycznia o godzinie 17 odbędzie się spotkanie z cyklu „Ludzie (w) historii” pod hasłem „Proces na pokaz” poświęcone Bronisławowi Klimczakowi pseudonim „Sokół”. Jego losy posłużą jako pretekst do ukazania mechanizmów władzy stalinowskiej  zdolnej uczynić zdrajcę nawet z bohatera.

Następne spotkanie odbędzie się we wtorek 17 stycznia. Tego dnia o godzinie 17 wykład „Wyzwoliciel, okupant czy sojusznik? Armia sowiecka  w Polsce” wygłosi dr Michał Zawisza. Wystąpienie poświęcone będzie skutkom wkroczenia Armii Czerwonej do Polski oraz próbie określenia charakteru relacji polsko–sowieckich.

IPN mierzy się również z wydarzeniami stawiającymi wiele pytań, na które czasem trudno znaleźć jednoznaczną, dokładną odpowiedź. Stąd w programie „Przystanku...” cykl pod hasłem „Kłopoty z historią”. W czwartek 19 stycznia o godzinie 17 specjaliści zmierzą się przed kielecką publicznością z tematem jednej z największych zbrodni przeciw ludzkości. Gośćmi spotkania „Anatomia zbrodni. Auschwitz” będą dr. hab. Aleksander Lasik oraz Jacek Kwilosz. Przytoczone zostaną najświeższe informacje na temat stanu badań nad niemieckimi obozami koncentracyjnymi. 

Pod koniec miesiąca ośrodek przy ulicy Warszawskiej zamieni się w kameralne kino. W środę 25 stycznia o godzinie 17 w „Przystanku Historia” zobaczymy dwa filmy dokumentalne: „KL Auschwitz-Birkenau. Anatomia zbrodni” w reżyserii Beaty Kołaczyk i „Dni mojego życia… Auschwitz. Historia prawdziwa” w reżyserii Grzegorza Rosengartena. Oba filmy opowiadają o niemieckim obozie koncentracyjnym. Pierwszy z nich prezentuje śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych w Auschwitz, a drugi jest zapisem relacji byłego więźnia obozu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO