Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Pierwsze w historii wybory do Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego

wtorek, 09 maja 2023 13:08 / Autor: Weronika Karyś
Pierwsze w historii wybory do Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego
Pierwsze w historii wybory do Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Do tej pory członków Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego losował urząd. Dzięki podjętej uchwale procedura uległa jednak zmianie. W tym roku odbędą się pierwsze w historii miasta wybory do tej grupy. Organizacje pozarządowe mogą zgłaszać kandydatów tylko do jutra (10 maja).

– Miejska Rada Działalności Pożytku Publicznego to jedyne w swoim rodzaju forum regularnych spotkań między reprezentantami organizacji pozarządowych, urzędu miasta i radnych. Obecnie trwa nabór na członków nowej kadencji. Jest on wyjątkowy, bo wybiorą ich same organizacje pozarządowe – informuje radny Michał Braun, członek Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

O tym, że warto dołączyć do rady przekonywała sama jej przewodnicząca, Paulina Papka.

– Jako rada nie tylko opiniujemy projekty związane z funkcjonowaniem miasta, ale też warunki konkursowe i wiele innych aktów, które są istotne dla NGO. Jeżeli chcemy mieć swój udział, wnosić uwagi do dokumentów, coś zmienić w naszej rzeczywistości to najlepsze miejsce. Przez trzy lata oddaliśmy ponad czterysta projektów uchwał. To świadczy o tym, że nasza praca jest bardzo intensywna i znacząca – mówi Paulina Papka.

Kandydatów można zgłaszać tylko do jutra (10 maja). Wybory ruszą w czwartek i potrwają dwa tygodnie.

– Każda organizacja pozarządowa zarejestrowana w Kielcach może zgłosić jednego przedstawiciela i każda może oddać jeden głos na wybraną osobę. Rada łącznie liczy dwanaście osób – połowa to przedstawiciele organizacji pozarządowych, dwóch przedstawicieli rady miasta i czterech przedstawicieli prezydenta – informuje Michał Piasecki, członek Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Formalnie w Kielcach jest zarejestrowanych 1200 organizacji pozarządowych.

Członkowie rady nie pobierają za swoją funkcję żadnego wynagrodzenia.

Dokumenty potrzebne do zgłoszenia kandydata są dostępne pod linkiem: https://tiny.pl/wzgsp.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO