Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Bogdan Białek odbierze nagrodę

wtorek, 27 czerwca 2017 16:10 / Autor: Redakcja
Bogdan Białek odbierze nagrodę
Bogdan Białek odbierze nagrodę
Redakcja
Redakcja

Bogdan Białek, inicjator Marszu Pamięci i Modlitwy oraz założyciel Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, uhonorowany przez fundację umacniającą społeczność żydowską i podtrzymującą jej dziedzictwo Taube Philanthropies Nagrodą im. Ireny Sendlerowej. Drugim laureatem jest polski filozof Stefan Wilkanowicz, wieloletni dziennikarz „Tygodnika Powszechnego” oraz redaktor naczelny miesięcznika „Znak”. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 30 czerwca w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Taube Philanthropies uhonorowało dwóch Polaków pracujących na rzecz umocnienia relacji polsko-żydowskich. Jednym z laureatów jest Bogdan Białek, psycholog, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, redaktor naczelny redagowanego w Kielcach magazynu „Charaktery”. Białek od 2000 roku organizuje corocznie Marsz Pamięci i Modlitwy dla upamiętnienia ofiar pogromu kieleckiego.

Gdy Bogdan Białek przyjechał po raz pierwszy do Kielc w 1978 r., historia pogromu z 1946 r. była wyciszona, a mieszkańcy miasta i komunistyczny rząd od lat zaprzeczali doniesieniom o nim. Gdy w 1989 r. Polska otworzyła się na demokrację, Białek zaczął planować publiczne wydarzenie, które posłużyłoby jako platforma edukacyjna, pozwalając zaleczyć rany i doprowadziłoby do pogodzenia się z agresją obywatelską wymierzoną w sąsiadów żydowskiego pochodzenia, która doprowadziła do śmierci 42 osób i obrażeń kolejnych 40. Dziś, po zorganizowaniu 16 obchodów pogromu kieleckiego, których celem jest upamiętnienie wydarzeń i zaakceptowanie winy, w Kielcach widoczna jest prawdziwa zmiana. Z myślą o ich utrwaleniu, Białek założył Stowarzyszenie im. Jana Karskiego – Instytut Kultury Spotkania i Dialogu pod niesławnym adresem Planty 7, gdzie w 1946 r., doszło do aktów antyżydowskiej przemocy. O pracy Bogdana Białka na rzecz pojednania oraz upamiętnienia ofiar pogromu opowiada film "Przy Planty 7/9", który otrzymał najważniejsze nagrody podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu „Żydowskie Motywy”.

Stefan Wilkanowicz jest członkiem katolickiej inteligencji potępiającej antysemityzm. Od ponad pół wieku odgrywa kluczową rolę w pielęgnowaniu dialogu polsko-żydowskiego i pamięci o Holokauście. Był liderem szanowanego Klubu Inteligencji Katolickiej, Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej oraz Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. W 2005 roku otrzymał od papieża Benedykta VI nagrodę im. Jana Pawła II za walkę o prawa człowieka.

- Obaj laureaci wzywają do zrozumienia i pojednania, promują tolerancję i dialog w obliczu konfliktu i są źródłem otwartości i ludzkich uczuć w odpowiedzi na kontrowersje i brak zaufania – mówi Tad Taube, przewodniczący Taube Philanthropies i Honorowy Konsul Polski w San Francisco.

Wilkanowicz i Białek odbiorą nagrody podczas ceremonii, która odbędzie się w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, 30 czerwca (piątek) o godzinie 18.00 w synagodze Tempel. Ceremonia poprzedzi Doroczny Koncert Pamięci Jana Kulczyka (1950-2015), który otrzymał Nagrodę im. Ireny Sendlerowej pośmiertnie w 2015 r. Koncert, podczas którego wystąpi urodzona w Izraelu artystka i piosenkarka pochodzenia marokańskiego Neta Elkayam, będzie częścią 27. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie – jednego z projektów wspieranych przez Taube Philanthropies.

Nagroda im. Ireny Sendlerowej przyznawana jest od 2008 roku. Została nazwana na cześć polskiej działaczki społecznej, która w czasach nazistowskiej okupacji uratowała setki żydowskich dzieci z warszawskiego getta.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO