Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Hulajnogą elektryczną po ścieżce rowerowej i tylko na trzeźwo. Nowe przepisy już obowiązują

czwartek, 20 maja 2021 20:03 / Autor: Weronika Karyś
Hulajnogą elektryczną po ścieżce rowerowej i tylko na trzeźwo. Nowe przepisy już obowiązują
Hulajnogą elektryczną po ścieżce rowerowej i tylko na trzeźwo. Nowe przepisy już obowiązują
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Od 20 maja zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące przede wszystkim zasad poruszania się elektrycznymi hulajnogami i deskorolkami, a także ich tradycyjnymi odpowiednikami. Na  użytkowników tego typu sprzętów czeka kilka niespodzianek.

Zgodnie z nowymi zapisami poruszający się hulajnogą elektryczną kielczanie, wszędzie gdzie to możliwe, powinni korzystać ze ścieżek rowerowych.

- Osoba jadąca na hulajnodze elektrycznej po ścieżce rowerowej może ją rozpędzić maksymalnie do 20 km/h. Gdy nie jest to możliwe, ma poruszać się jezdnią, jeśli dozwolona prędkość ruchu na niej nie przekracza 30 km/h. Jeżeli ten limit będzie wyższy, kierujący musi skorzystać z chodnika, gdzie powinien się poruszać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego i zawsze mu ustępować – informuje Karol Macek z biura prasowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

Na tym jednak nie koniec. Zgodnie z nowymi zasadami użytkownicy elektrycznych hulajnóg powinni sygnalizować zamiar skrętu przy pomocy ręki, a podczas wyprzedzania zachować odstęp jednego metra oraz parkować pojazdy tylko w wyznaczonych do tego miejscach lub równolegle do przebiegu jezdni. Zmiany w prawie o ruchu drogowym dotyczą również minimalnego wieku kierowcy pojazdu.

- Aby kierować elektryczną hulajnogą trzeba mieć ukończone 18 lat i posiadać minimum kartę rowerową. Dzieci, które jej nie mają mogą używać sprzętu tylko w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej. Zasady co do korzystania z elektrycznych deskorolek są dokładnie takie same – tłumaczy Macek.

W dokumencie znalazł się także zapis o tak zwanych urządzeniach wspomagających ruch. Należą do nich tradycyjna hulajnoga, deskorolka, wrotki oraz rolki. W tym przypadku przepisy nie narzucają żadnych ograniczeń wiekowych, wymagają jednak trzeźwości.

- Wcześniej trzeźwość dotyczyła tylko osób kierujących pojazdami mechanicznymi, natomiast nie było uszczegółowione, że hulajnoga elektryczna też jest takim pojazdem. Bez względu na środek transportu należy bezwzględnie zastosować się do tego przepisu - nie wolno kierować pod wpływem alkoholu czy też narkotyków – zaznacza Macek.

Za niestosowanie się do przepisów grozi grzywna w wysokości od dwudziestu do nawet pięciu tysięcy złotych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO