Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

KBO. Miasto oceniło projekty i opublikowało ich listę

poniedziałek, 05 września 2022 11:32 / Autor: Weronika Karyś
KBO. Miasto oceniło projekty i opublikowało ich listę
KBO. Miasto oceniło projekty i opublikowało ich listę
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Głosowanie w ramach tegorocznej edycji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego zbliża się wielkimi krokami. Na stronie Idea Kielce pojawiła się już lista projektów ocenionych pozytywnie i negatywnie.

Przypomnijmy, że w tym roku na KBO przeznaczono w sumie osiem milionów złotych. Projekty były zgłaszane w czterech kategoriach: inwestycyjne duże, inwestycyjne małe, zielone i nieinwestycyjne. Pozytywnie oceniono blisko 130 ze 175 inicjatyw. Wśród nich znalazł się między innymi pomysł przywrócenia kapeli wygrywającej hejnały z kieleckiej wieży katedralnej.

„Projekt przewiduje powołanie sześcioosobowego składu muzyków, którzy po uprzedniej analizie oryginalnego historycznego repertuaru opracują stosowny program i będą grać w strojach z epoki, zgodnie z tradycją w każde niedzielne popołudnie, od czerwca do września”, czytamy w opisie.

Pozytywnie oceniony został również projekt, w ramach którego na Skwerze Szarych Szeregów miałyby zostać zamontowane multimedialne ławki grające piosenki znanych twórców takich jak m.in. Marek Grechuta, Zbigniew Herbert czy Czesław Niemen.

Miasto podjęło także decyzję, że w ramach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego w stolicy regionu świętokrzyskiego, a konkretnie na ulicy Hipotecznej, mógłby powstać woonerf. „Celem projektu jest poprawna przebudowa ulicy Hipotecznej i przekształcenie jej w ulicę spacerową z uspokojonym ruchem samochodowym”, czytamy w opisie.

Na długiej liście znalazł się również m.in. festiwal balonów, graffiti jam session na skateparku, pomnik scyzoryka oraz lodówki pełne dobra – czym są?

„LODÓWKI PEŁNE DOBRA to projekt z gatunku zero waste. Zdarza się w każdym gospodarstwie domowym, że zostają nam świeże i pełnowartościowe posiłki, pieczywo, które mają krótki okres trwałości i które często po prostu wyrzucamy do śmietnika. Projekt ten to propozycja podzielenia się takimi posiłkiem z osobami, które potrzebują jedzenia, a nie są w stanie, z różnych powodów, mieć go tyle, ile potrzebują”, tłumaczą pomysłodawcy.

Inni mieszkańcy wpadli z kolei na pomysł zakupienia mobilnych mebli miejskich i ten również został zaopiniowany pozytywnie.

„Meble są w formie modułów, dzięki czemu będzie można z nich dowolnie składać platformy w zależności od potrzeb z miejscami do siedzenia i roślinami, co stworzy przytulną przestrzeń, w której można usiąść i odpocząć. Platformy będą mogły być umieszczane czasowo w różnych miejscach miasta”, wyjaśniają.

Ze 175 projektów aż 46 zostało ocenionych negatywnie. Wnioskodawcy mogą odwoływać się od tej decyzji do 7 września.

Ostateczną listę projektów mieszkańcy poznają 22 września. Dzień później rozpocznie się głosowanie elektroniczne, które potrwa do 6 października. Wyniki zostaną opublikowane do 13 października.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO