Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/61543

MIASTO

Konstytucja z 1997 roku przedmiotem debaty podczas Świętokrzyskiej Akademii Samorządowej

poniedziałek, 13 lutego 2023 22:14 / Autor: Weronika Leszczyńska
Konstytucja z 1997 roku przedmiotem debaty podczas Świętokrzyskiej Akademii Samorządowej
Konstytucja z 1997 roku przedmiotem debaty podczas Świętokrzyskiej Akademii Samorządowej
Weronika Leszczyńska
Weronika Leszczyńska

Podczas sesji Świętokrzyskiej Akademii Samorządowej (13 lutego) prezes Rządowego Centrum Legislacji wygłosił wykład pt. „Meandry Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku”.  Głównym zagadanieniem okazały się być wady i zalety prawne obowiązującej Konstytucji.

Zdaniem Krzysztofa Szczuckiego, prezesa Rządowego Centrum Legislacji,  Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku wymaga zmiany.

- W ubiegłym roku obchodzilismy dwudziestopięciolecie jej obowiązywania i nawet zwyczajowo w Polskim Prawie Konstytucyjnym, chociażby w Konstytycji  Trzeciego Maja i Konstytucji Marcowej, przyjmowano, że po dwudziestu pięciu latach dokonuje się rewizji ustawy zasadniczej i wiele wskazuje na to, że nasza też mogłaby taką rewizję przejść. Chociażby w kwestii  relacji pomiędzy władzą ustawodawczą, wykonawczą, sądowniczą oraz  pozycji głowy państwa, jej relacji z rządem i parlamentem - podkreśla Szczucki.

Gość Świętokrzyskiej Akademii Samorządowej zaznaczył, że jego zdaniem nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym była zgodna z Konstytucją, a prezydent Rzeczpospolitej Polskiej miał prawo skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Podkreślił również wagę mówienia o prawie i Konstytucji wśród obywateli naszego kraju.

- Konstytucja z mocy samej idei jest aktem najwyższego rzędu, być może na co dzień nie dostrzegamy prawa w ogóle, chociaż ono nas otacza i reguluje nasze życie. Myślę, że konstytucja powinna być lepiej dostrzegana, o niej samej, o konstytucjonaliźmie, prawie, powinniśmy mówić jak najwięcej także obywatelom, którzy na co dzień tymi zagadnieniami  się nie zajmują  -mówi.

Poseł Krzysztof Lipiec zaznacza, że Konstytucja to podstawowy akt prawny, któremu podlega każdy obywatel.

- To  w oparciu o niego funkcjonuje państwo polskie, w tym również samorządy, dlatego warto na pewne niuanse zwrócić uwagę. Często zdarza się, że samorządowcy zapominają, że podlegają Konstytucji, z której wynika wiele praw jak i obowiązków - mówi.

{gallery}61543{/gallery}
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO