Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Lekarze zachęcają do korzystania z teleporad

sobota, 14 marca 2020 10:33 / Autor: Weronika Kępa
Weronika Kępa

Z wizyt na odległość mogą skorzystać pacjenci pozostający pod stałą opieką specjalistów i wymagający okresowej kontroli, ale również ci, którzy w ostatnich dniach źle się poczuli lub zaobserwowali u siebie objawy koronawirusa.

- Zalecamy pacjentom, żeby zanim zgłoszą się do lekarza, najpierw skorzystali z teleporady - informuje Agnieszka Nawrot, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Medycznego Artmedik. - Jest to zwykła konsultacja, podczas której lekarz zbiera wszystkie niezbędne informacje dotyczące stanu zdrowia pacjenta. Pyta między innymi o objawy, wysokość temperatury oraz zagraniczne podróże. Decyduje również o konieczności pojawienia się w przychodni, kontakcie z sanepidem, czy szpitalem - dodaje.

Poprzez teleporadę medyczną pacjent może otrzymać między innymi e-zwolnienie oraz e-receptę, bez konieczności wychodzenia z domu. - Pacjent dostaje od lekarza numer, z którym może zgłosić się do apteki i dostać przepisane leki. Podobnie jest z e-zwolnieniami, które drogą elektroniczną są przesyłane od razu do pracodawcy - tłumaczy Agnieszka Nawrot.

Dyrektor placówki przyznaje, że zainteresowanie tą formą kontaktu w ostatnich dniach wzrosło. - Zauważyliśmy, że połowa pacjentów dzwoni. Nie przychodzą bez potrzeby, z byle czym. To bardzo dobry znak. Takie działanie może uchronić ludzi przed zarażeniem koronawirusem - stwierdza.

Teleporady można zasięgnąć przez całą dobę. Od godziny 8 do 18 telefon jest przełączany do lekarza POZ, natomiast po godzinie 18 - do lekarza dyżurnego jednej z trzech placówek w Kielcach, które prowadzą opiekę nocną i świąteczną.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO