Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na kieleckim niebie. Zobaczymy też kometę Neowise

środa, 15 lipca 2020 11:13 / Autor: Michał Łosiak
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na kieleckim niebie. Zobaczymy też kometę Neowise
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na kieleckim niebie. Zobaczymy też kometę Neowise
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Do końca lipca będziemy mogli podziwiać na polskim niebie Międzynarodową Stację Kosmiczną.  Niezwykły obiekt zobaczymy w Kielcach już dzisiejszej nocy. Nie będzie to jednak jedyny ciekawy punkt do obserwacji tej nocy.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna powstała w 1998 roku. To efekt współpracy wielu krajów z całego świata, w tym m.in. Stanów Zjednoczonych, Rosji, czy Japonii. Stacja jest największym obiektem znajdującym się na orbicie okołoziemskiej. Wszystkie jej moduły zajmują obszar boiska do tenisa. Jej panele słoneczne, zaopatrujące ją w energię elektryczną, są bardzo duże i odbijają światło w naszą stronę.

– Porusza się ona w odległości czterystu kilometrów od powierzchni Ziemi. Jeden obieg wokół naszej planety zajmuje około półtorej godziny. Jej widoczność zależy od tego, czy w ciągu nocy znajdzie się ona nad, bądź w pobliżu danego terytorium – tłumaczy Przemysław Rudź z Polskiej Agencji Kosmicznej.

Uważni obserwatorzy będą mieli okazję śledzić przelot stacji do końca lipca. Żeby ustalić, o której godzinie najlepiej obserwować obiekt możemy skorzystać ze strony https://isstracker.pl. Dla Kielc początek widoczności stacji rozpocznie się już dziś, 15 lipca, o godzinie 22:40. Przelot będzie trwał prawie 6,5 minuty.

ISS1

– Stacja nadleci od strony zachodniej i musimy uzbroić się w cierpliwość. Obserwujemy ją jako niepozorny punkt, który szybko zmienia położenie względem gwiazd. Kiedy jednak znajdzie się w najwyższym położeniu, doznaje znacznego pojaśnienia – wyjaśnia Przemysław Rudź.

Kolejna okazja nadarzy się tuż po północy. Wówczas stacja znajdzie się nad terytorium Polski.

ISS2

Co ciekawe, w tym samym czasie obserwatorzy będą mogli zobaczyć Kometę Neowise. Powinniśmy jej szukać na kierunku północnym.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO