Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

NBP: ceny nieruchomości w Kielcach – stabilne

wtorek, 14 marca 2017 13:09 / Autor: Radio eM
Radio eM

Zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym ceny mieszkań od kilku lat są stabilne – wynika z opublikowanego we wtorek raportu Narodowego Banku Polskiego (NBP). Pewien spadek cen zauważalny jest w przypadku mieszkań na rynku pierwotnym. W ujęciu rocznym nie zmieniła się średnia cena metra na rynku wtórnym.

W wielu opracowaniach dotyczących cen nieruchomości brane są pod uwagę przede wszystkim ceny ofertowe, pojawiające się m.in. w ogłoszeniach sprzedaży, czy w cennikach deweloperów. Raport Narodowego Banku Polskiego uwzględnia także ceny transakcyjne, czyli te po których faktycznie mieszkania zostały sprzedane już po całym procesie negocjacji między sprzedającym a kupującym.

W ostatnim kwartale 2016 roku w Kielcach, średnia, ofertowa cena metra kwadratowego na rynku pierwotnym wynosiła 4 679 zł i była o niemal 200 zł niższa niż w analogicznym okresie 2015 roku. Na niezmienionym poziomie pozostaje średnia, ofertowa cena metra kwadratowego na rynku wtórnym , która w czwartym kwartale 2016 roku wynosiła 4 008 zł

NBP-RPR-33.png

NBP-RWT33.png

Kielecki rynek pierwotny charakteryzuje się stosunkowo niewielką różnicą pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi. Średnia wartość jednego metra zapisanego na umowie kupna sprzedaży to 4 559 zł za metr kwadratowy (4 679 zł w ofercie)

NBP-RPR1.png

Więcej miejsca na „zbijanie” cen widać w przypadku rynku wtórnego. Według raportu średnia cena transakcyjna w Kielcach wynosiła 3 435 złotych czyli prawie 600 złotych mniej od ceny ofertowej.

NBP-RWT1.png

Autorzy raportu odnosząc się to sytuacji w całym kraju oceniają, że na rynku nieruchomości mieszkaniowych utrzymuje się faza bardzo wysokiej aktywności. - Przejawia się ona wysokim poziomem popytu na nowe nieruchomości i odpowiadającą mu wysoką podażą na największych rynkach. Aktywność ta nie generowała dotąd nadmiernych napięć w sektorze nieruchomości ani w sektorze finansowym. Nie obserwowano niepokojących wzrostów cen, a finansowanie transakcji nadal odbywało się ze znacznym udziałem środków własnych ludności – napisano w raporcie. Polacy realizują marzenia o własnym mieszkaniu przede wszystkim w kredytach w złotych. W czwartym kwartale ub.r. ich łączna wartość wyniosła 9,9 mld.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO