Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Onko-Tour wystartuje z Kielc

wtorek, 02 sierpnia 2022 11:06 / Autor: Wojciech Dudkowski
Onko-Tour wystartuje z Kielc
Onko-Tour wystartuje z Kielc
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Pacjenci, wyleczeni z chorób onkologicznych, wyruszą na rowerach z kieleckiego rynku, by pokazać, że rak to nie wyrok. W sobotę, 6 sierpnia, startuje VI edycja rajdu „Onko-Tour – rowerem po zdrowie”. Będzie to także okazja do wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych.

Onko-Tour odwiedzi Kielce już po raz drugi. W ubiegłym roku na rynku znajdowała się jego meta. Teraz rajd wyruszy  do Wrocławia, odwiedzając po drodze Kraków, Katowice, Gliwice i Opole.

– Postanowiliśmy, że jedziemy  dalej, pomimo tego, że zakończyliśmy trasę Green Velo. Za trzy lata chcemy dojechać do Elbląga, gdzie zaczynaliśmy pierwszą edycję – mówi Katarzyna Gulczyńska, prezes Fundacji „Pokonaj Raka”, która jest głównym organizatorem rajdu.

Kolarze będą też zachęcać kielczan do wykonywania badań profilaktycznych, gdyż wczesne wykrycie choroby  daje szanse na wyleczenie.

– Prosimy, aby starać się czuwać nad swoim życiem i zdrowiem, żeby nie dochodziło do takich momentów, że jesteśmy już hospitalizowani. W tej chwili mamy zapewnione bezpłatne badania, a wciąż jest bardzo mała zgłaszalność – zaznacza Katarzyna Gulczyńska.

Nasza rozmówczyni podkreśla, że w walce z nowotworami bardzo ważne jest wsparcie psychiczne.

- Na każdym odcinku życia ogromną rolę odgrywa psychika, bo to nasze myśli nami zarządzają. Wiele lat temu, w ramach fundacji zdobywaliśmy Koronę Ziemi, co było znakiem, że ludzie na całym świecie tak samo chorują na raka i są leczeni taką samą chemią. Kiedy prowadziłam dwie osoby na Mont Blanc, pani profesor w Narodowego Instytutu Onkologii powiedziała, że nie sztuką jest zachorować na raka, usiąść w kącie i mieć depresję. Sztuką jest pójść dalej, wrócić do życia, uwierzyć w siebie i cieszyć się każdym dniem – podkreśla nasza rozmówczyni.

Z tej okazji w sobotę, 6 sierpnia, odbędzie się na kieleckim rynku Piknik Zdrowia, przygotowany przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii i Narodowy Fundusz Zdrowia. Będzie można wykonać cytologię, mammografię, badanie znamion, a lekarze specjaliści porozmawiają z chętnymi o stanie zdrowia. Na placu stanie także dmuchany  model jelita grubego,

- Będzie duży model jelita, do którego będzie można wejść i zobaczyć, co się tam dzieje, zobaczymy także komórki nowotworowe na szkiełku mikroskopu, będzie także nauka samobadania piersi – zapowiada Izabela Opalińska, rzecznik prasowy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Piknik Zdrowia w Kielcach rozpocznie się o 10 i potrwa do 17, następnego dnia podobne wydarzenie odbędzie się przy Buskim Centrum Kultury, od 10 do 16.  

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO