Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 45.

MIASTO

Podziękowali Powstańcom

wtorek, 22 stycznia 2013 13:31 / Autor:

Wspólną sesją samorządowców świętokrzyskiego Sejmiku, starostwa powiatowego i Rady Miasta Kielce oficjalnie rozpoczęły się w regionie obchody 150-tej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Sesja odbyła siew Wojewódzkim Domu Kultury, wzięli w niej udział także uczniowie kieleckich szkół, przedstawiciele służb mundurowych, nauki i kultury.

- Połączone sesje to realizacja zobowiązań współczesnych wobec tamtych, którzy szli 150 lat temu i rozpoczynali bój nierówny. Ale to też wyraz, jak należy czcić rocznice – wspólnie. Pamiętając o tamtych ludziach – podkreślała wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba.

- Powstanie Styczniowe było zrywem narodowym, ale także naszym, świętokrzyskim – podkreślał prezydent Kielc Wojciech Lubawski. – Gdyby nie ono, Józef Piłsudski nie miał by po co iść z Krakowa do Kielc. było w tamtym czasie wiele wspaniałych ludzi, także naszych, kieleckich, choćby Tadeusz Włoszek. Im wszystkim jesteśmy wdzięczni za to, że żyjemy w wolnej Polsce.

Sesję rozpoczął referat na temat wpływu Powstania Styczniowego na myśl patriotyczną XIX i XX wieku profesora Wiesława Cabana z UJK, a zakończyła część artystyczna.

 

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO